Jakie zagrożenia niosą za sobą brudne filtry powietrza?

, 8 czerwca 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Choroby płuc i układu krążenia, wyższe rachunki, zwiększenie śladu węglowego – to tylko kilka zagrożeń, jakie niosą za sobą brudne filtry powietrza. Chcąc zadbać o zdrowe i higieniczne miejsce pracy, warto pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Brudne filtry – zagrożenia, jakie za sobą niosą

Filtracja powietrza odgrywa ważną rolę w różnych zakładach pracy. Filtry zatrzymują cząsteczki smogu, alergeny, wirusy i bakterie. Chcąc zadbać o bezpieczne miejsce pracy oraz zdrowie pracowników warto pamiętać nie tylko o samym posiadaniu filtrów, ale także o ich regularnej wymianie. Brudne filtry nie spełniają swojej funkcji i niosą za sobą wiele zagrożeń.

Okazuje się, że jakość powietrza w miejscach, gdzie filtry nie są wymieniane regularnie może być gorsza niż ta na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że powietrze na zewnątrz jest stale oczyszczane i „filtrowane” przez rośliny. W zamkniętym pomieszczeniu, w którym brakuje filtrów (bądź są one zabrudzone), zanieczyszczenia zostają ,,uwięzione” w budynku.

Ryzyko zachorowalności i alergii

Brudne filtry przestają zatrzymywać zanieczyszczenia z powietrza. Co więcej, stają się siedliskiem bakterii, kurzu, pleśni i alergenów. Wirusy rozwijające się w nieczyszczonych instalacjach przedostają się do różnych pomieszczeń powodując choroby wśród pracowników.

Przebywanie w takim pomieszczeniu i oddychanie zanieczyszczonym powietrzem znacznie zwiększa ryzyko zachorowalności na choroby płuc bądź układu krążenia. Zanieczyszczenia znajdujące się powietrzu podrażniają drogi oddechowe powodując infekcje, alergie czy nawet stany zapalne. Drobinki zanieczyszczeń i pyłów mogą dostać się do układu krwionośnego w wyniku czego w organizmie mogą rozwinąć się takie choroby jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w przepływie krwi czy choroba niedokrwienna serca.

 

brudne filtry

 

Zwiększenie śladu węglowego oraz wyższe rachunki

Nie ma wątpliwości, że brudne filtry sprawiają, że miejsce pracy staje się niehigieniczne oraz niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Zanieczyszczone instalacje wpływają negatywnie nie tylko na samo pomieszczenie, w którym się znajdują, ale także na środowisko. Brudne filtry mogą zwiększyć ślad węglowy, czyli całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez daną osobę bądź organizację. Regularna wymiana filtrów zmniejsza ilość produkowanej energii i pomaga w trosce o środowisko.

Poza zagrożeniami dla zdrowia i środowiska, warto wspomnieć także o kosztach, jakie generuje nieregularna wymiana filtrów. Brudne filtry pochłaniają dwa razy więcej energii, co znacząco wpływa na wysokość opłacanych rachunków. Ponadto, zanieczyszczony filtr może powodować również osadzanie się brudu na klimatyzatorach, a nawet usterki systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. W ten sposób koszty wymiany urządzeń bądź naprawy kumulują się bardzo szybko.

Instalacja filtrów oraz ich regularna wymiana sprawia, że przestrzeń, w której przebywamy jest zdrowsza i bezpieczniejsza. Dbając o jakość powietrza w miejscu pracy dbamy również o zdrowie pracowników, chronimy środowisko oraz redukujemy koszty generowane przez zanieczyszczone filtry.

 

Artykuł powstał przy współpracy z FilterTechnic.eu

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ