Konferencja dotycząca poprawy jakości powietrza w Opocznie

, 16 maja 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W poniedziałek, 14 maja, w Miejskim Domu Kultury w Opocznie odbyło się spotkanie z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. pilotażowego programu „Czyste Powietrze”.

Jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast

Programem objęte ma zostać również Opoczno, znajdujące się na liście miast najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5. Konferencja odbyła się z inicjatywy władz Gminy Opoczno oraz Roberta Telusa, posła na Sejm RP, którym szczególnie zależy na poprawie jakości powietrza w naszym mieście.

Spotkanie otworzyła Anna Zięba zastępca burmistrza wraz z Dominiką Chybowską, inspektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska UM.

W swoim wystąpieniu zastępca burmistrza Anna Zięba, przedstawiła szczegółową charakterystykę działań podejmowanych przez opoczyński magistrat na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń nie tylko na terenie miasta, ale również na terenie całej gminy. Głos zabrali także: Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna i Robert Telus, poseł na Sejm RP, którzy jednogłośnie podkreślili, że Gminie Opoczno zależy na tym, aby sukcesywnie likwidować smog i eliminować źródła wszelkich zanieczyszczeń.

Założenia i zagadnienia

Głównym punktem spotkania była prelekcja Piotra Woźnego, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”, który wyjaśnił najważniejsze założenia projektu. Podczas konferencji omówiono m.in. zagadnienia związane z działaniami mającymi na celu poprawę jakości powietrza oraz projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, której celem jest stworzenie podstaw prawnych do uruchomienia i sfinansowania ze środków publicznych pilotażowego procesu termomodernizacji budynków mieszkalnych należących do najmniej zamożnych rodzin.

jakości powietrza

Wsparcie

W gminie Opoczno z tego typu wsparcia będzie mogło skorzystać około tysiąca gospodarstw należących do najuboższych mieszkańców gminy, a to oznacza termomodernizację domów i wymianę w nich starych pieców na nowe.

Na zakończenie spotkania odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli również przedstawiciele NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz WIOŚ. Panel poprowadził Andrzej Śliwka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.

W trakcie dyskusji padało wiele ważnych pytań zarówno ze strony władz samorządowych, jak i mieszkańców. Dotyczyły one bieżących problemów związanych ze smogiem i odlewnią. Opocznianie usłyszeli wiele deklaracji, m.in. to, że w umowie z miastem Opoczno strona rządowa weźmie pod uwagę aspekt wspomnianej wcześniej odlewni.

Sama konferencja oprócz zaproszonych gości zgromadziła również samorządowców, radnych, przedstawicieli różnych instytucji, mieszkańców gminy, młodzież z opoczyńskich szkół oraz osoby czynnie działające na rzecz poprawy jakości powietrza.

Źródło: Miasto Opoczno

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ