Wycieczka do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie

, 23 kwietnia 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

8 kwietnia 2018 r. grupa 46 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przyłęku wzięła udział w wycieczce do Miejskiego Centrum Kultury PGE GIGANTY MOCY w Bełchatowie.

Wyjazd odbył się w ramach realizowanego przez szkołę programu ekologicznego współfinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi. Wycieczkę zorganizowała p. M. Bernacka, opiekę nad dziećmi sprawowały panie: A. Ambroszczyk, M. Juźwik i A. Tutajewicz.

Celem wyjazdu było poznawanie przez dzieci najbliższego regionu zamieszkania oraz zdobycie wiedzy na temat tego jak powstaje, jak wydobywa się i przetwarza w energię elektryczną węgiel brunatny.

Program wycieczki obejmował zwiedzenie interaktywnej ekspozycji, która podzielona była na dwie części: pierwsza z nich poświęcona była procesowi powstawania węgla brunatnego i przybliżała czasy sprzed milionów lat. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wyglądały prehistoryczne zwierzęta, na czele z bełchatowskim mamutem. Za to druga część – opowiadała o tym, jak wydobywa się węgiel brunatny i przetwarza na energię elektryczną w bełchatowskich „Gigantach”, czyli w Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni Bełchatów. Dzięki niej uczniowie mogli przyjrzeć się,  jak pracują gigantyczne koparki w bełchatowskiej odkrywce oraz  poznać  zasady działania maszyn elektrowni. Dzieciom podobała się wystawa, gdyż wykorzystano w niej nowoczesne środki przekazu, takie jak: animacje, interaktywne gry  oraz stanowiska doświadczalne. Dzięki temu w prosty, dostępny i atrakcyjny sposób mogły przyswoić przekazywaną im wiedzę.

Bełchatowie

Dzieci uczestniczyły też w praktycznych warsztatach. Podczas zajęć ph. „Woltuś górnikiem” dzieci z kl. I i II wykonały górniczą czapkę CZAKO, dowiedziały się wiele ciekawych informacji na temat odświętnego stroju, tradycji i zwyczajów górniczych, po czym każde z nich pasowane było na górnika i otrzymało pamiątkowy dyplom. Uczniowie starsi w trakcie zajęć zatytułowanych „Dwa bieguny” dowiedzieli się co to jest magnes i do czego można wykorzystać siłę przyciągania, jaka jest różnica między magnesem a elektromagnesem oraz czy można zobaczyć pole magnetyczne. Poznali też właściwości magnesów oraz ich oddziaływanie, a także wspólnie  eksperymentowali, budując proste kompasy, wyjaśniając zasady ich działania i wykonując doświadczenia z użyciem opiłków żelaza. Na koniec warsztatów każdy z uczestników wykonał pamiątkowy magnes na lodówkę.

Uczniowie pełni wrażeń i wiedzy wrócili do domu.

Źródło: Gmina Paradyż

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ