Ograniczając wydatki bieżące, staramy się jak najwięcej inwestować – wywiad z Arturem Ludwem

, 1 kwietnia 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dziś prezentujemy Państwu kolejny wywiad na łamach naszego portalu. Tym razem do rozmowy zaprosiliśmy Burmistrza Szydłowca.

Za nami już ponad 3 lata Pańskiej kadencji, zdążył Pan doświadczyć co znaczy być burmistrzem. Z perspektywy czasu był Pan przygotowany do tej roli, czy jednak było lekkie “zderzenie z rzeczywistością”?

Rzeczywiście czas szybko płynie i minęło już ponad 3 lata odkąd zostałem Burmistrzem. Patrząc wstecz uważam, że zdobyte doświadczenie samorządowe pozwoliło mi przejść przez ten najtrudniejszy dla mnie okres jakim był początek kadencji. Mnogość spraw, z którymi musiałem się szybko zapoznać i równocześnie mnogość wizyt, spotkań z przedstawicielami wielu instytucji, środowisk, spotkań świątecznych oraz gruntowna zmiana projektu uchwały budżetowej, którą przebudowałem dostosowując do potrzeb mieszkańców, zwiększając inwestycje i ograniczając wydatki bieżące powodowała, że wychodziłem niekiedy z Ratusza po godz. 21.00 i był to dla mnie bardzo trudny okres.

Przez ten okres udało się zrealizować wiele istotnych inwestycji w naszym mieście, mógłby Pan przybliżyć te najważniejsze?

Jeżeli chodzi o najważniejsze inwestycje, to oczywiście nasz zalew oraz inwestycje w dzielnicy przemysłowej. Zarówno jedna i druga będzie miała niebagatelne znaczenie dla rozwoju Gminy Szydłowiec. Pierwsza powoduje wzbogacenie ponadlokalnej oferty turystycznej Szydłowca i sprawi, że nasze miasto w najbliższej perspektywie rozwinie się turystycznie. Druga zaś w dzielnicy przemysłowej pobudzi rozwój gospodarczy.

Pierwsze efekty pracy w dzielnicy przemysłowej już są. Wykonaliśmy dokumentacje projektową, umożliwiającą jej uzbrojenie, zbyliśmy pierwsze działki pod inwestycje – pierwsza inwestycja w postaci hali magazynowo-biurowej ma powstać już w połowie 2019r. Wiem, że również osoby prywatne zbyły w dzielnicy przemysłowej grunty nowym inwestorom, którzy zamierzają w Szydłowcu ulokować swoje pieniądze. Jesteśmy w trakcie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, które znacząco powiększą dzielnicę przemysłową oraz nasze udziały w gruncie. Przygotowujemy się również do największego przetargu, w którym zaoferujemy inwestorowi ok 6,5 ha.

Na sesjach rady miejskiej, czy też wśród mieszkańców pojawiają się stwierdzenia, że tereny wiejskie były mocno zaniedbane i wiele inwestycji spotkało się z opiniami, że “pakuje” Pan pieniądze poza miasto? Jak Pan to skomentuje? Czy faktycznie były duże zaległości na terenach sołeckich, które wymagały interwencji?

Staram się inwestować tam, gdzie jest potrzeba, zdając sobie sprawę jak wiele jest jeszcze miejsc, które wymagają inwestycji. Podstawą gospodarki finansowej gminy jest budżet, ustalany przez Radę Miejską. Staramy się, żeby budżet ten był zrównoważony i tak właśnie jest. Na terenach wiejskich mieszka ok. 7 tys. mieszkańców, a w Szydłowcu 12 tys..

Taki też jest podział % wykorzystania środków na sołectwach. W 2015 roku było to 19,22% wydatków inwestycyjnych, w 2016 roku już 36,2% oraz 33,3% w roku 2017, dlatego widać jak na dłoni, że ludzie którzy mówią, że budżet nie jest zrównoważony mijają się z prawdą.

Nie jest to tajemnicą, że największe zainteresowanie ludzi wzbudza rewitalizacja zalewu szydłowieckiego. Przybliży nam Pan zakres tej inwestycji i swoją prywatną opinię na jej temat? Był to kluczowy element Pańskiej kampanii wyborczej, ludzie nie wierzyli, że się uda… a jednak, prace trwają.

Zalew Szydłowiecki czy wspomniana dzielnica przemysłowa to dowód na to, że ja dokładnie wiem czego chcę i to co mówię, później realizuję. Kiedy zalew był w fazie projektowej, później pozyskiwania środków, zarzucano mi oczywiście, że w sprawie zalewu nic się nie robi. Teraz, kiedy prace trwają i jesteśmy na finiszu pierwszego etapu podejmowane są różne działania żeby utrudnić realizację tej inwestycji.

Niestety są ludzie, dla których nie ważne jest, że jeśli mi się nie uda, to nie uda się naszemu miastu i gminie. Muszę ich jednak zmartwić, ponieważ dołożę wszelkich starań żeby dopiąć swego.

Budżet gminy, można by dodać, że niestety jest ograniczony i trzeba racjonalnie go konstruować. Wydatki inwestycyjne są możliwe kosztem np. wydatków bieżących. W roku poprzednim ilość zadań inwestycyjnych była zaskakująca.

Rzeczywiście ograniczając wydatki bieżące, staramy się jak najwięcej inwestować. W budżecie na 2017r. było ich w projekcie ok 90. Nie są to jednak tylko inwestycje drogowe. Staramy się przeznaczać pieniądze tam, gdzie jest taka potrzeba. Począwszy od podstawowych zadań, do których na pewno można zaliczyć budowę dróg i chodników, przez inwestycje w dzielnicy przemysłowej, zalew, żłobek po np. wykup działek pod budowę świetlic wiejskich.

Jak wygląda aktualna sytuacja Placu Marii Konopnickiej? Od wielu lat jest on zaniedbany… czy nie było pomysłu na to miejsce? Jakby nie patrzeć to połączenie ulicy Radomskiej z Parkiem Radziwiłłów.

Jeśli chodzi o Pl. Marii Konopnickiej to mamy wykonaną dokumentację projektową i będziemy się starali o dofinansowanie tej inwestycji. Zdając sobie sprawę, że jest to jedno z centralnych miejsc naszego miasta, jednakże przez lata nagromadziło się wiele zaniedbań i zaniechań wpływających na podstawowe potrzeby mieszkańców, które w mojej ocenie należy wykonać w pierwszej kolejności. Nie oznacza to jednak, że nie staramy się o środki zewnętrzne, aby i ten cel zrealizować.

Najważniejsze inwestycje zaplanowane na ten rok to…?

Najważniejsze inwestycje na ten rok to Rozbudowa Przedszkola Samorządowego Nr 2 „Mali Odkrywcy” o oddział żłobkowy wraz z salą do gimnastyki korekcyjnej, modernizacja budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej, budowa budynku klubowego Szydłowianki, dokończenie budowy windy przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego, remont remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowicach, budowa „mola” nad zalewem, budowa dróg i chodników, w tym m.in. budowa ul. Parkowej kończącej prace na Osiedlu Nad Zalewem.

Mam również nadzieję, że uda się pozyskać środki zewnętrzne i rozpocząć budowę kanalizacji na ulicach Książek Stary, Książek Nowy i Książek Majdowski.

Jeśli ktoś się interesuje, to wie, że w Szydłowcu wzrósł ruch turystyczny. Jak Pan ocenia Szydłowiec pod tym względem? Mamy odpowiednią bazę?

Bardzo się cieszę z tego, że w Szydłowcu wzrósł ruch turystyczny. Powołałem w tym zakresie Zespół ds. turystyki, dzięki któremu zorganizowany został kurs na przewodników miejskich. Przy współpracy z restauracjami powstał projekt „Jak Smakuje Szydłowiec”. Został utworzony wakacyjny program weekendowych wydarzeń w celu „ożywienia” Rynku Wielkiego. Zorganizowana została akcja „Cudze chwalicie – swego nie znacie”, zakupiliśmy rowery miejskie, zmniejszyliśmy opłaty za zajęcie pasa drogowego, tak aby przedsiębiorcy prowadzący swoje punkty handlowe mogłi pokazać swoje produkty na zewnątrz swych siedzib. Współpracujemy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, a ponadto organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, które zachęcają do odwiedzania naszego miasta.

Wracając… co z “Placem Wolności”? Podobno jest plan na zagospodarowanie tego terenu? Może Pan zdradzić nam coś na ten temat?

Obecnie opracowywana jest dokumentacja techniczna zagospodarowania Pl. Wolności. Teren ten chcemy zmodernizować przy współpracy z Kamieniarzami Szydłowieckimi. Elementy infrastruktury budowlanej będą wykonane z Piaskowca Szydłowieckiego, który został ustanowiony przez Radę Miejską jako produkt o szczególnym znaczeniu dla regionu. Realizując ten projekt chcemy zarówno promować szydłowiecki piaskowiec jak i dać możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy Kamieniarzom Szydłowieckim.

Co Pan myśli o idei skupiania informacji z całej ziemi Odrowążów na jednym portalu? Łącznie Odrowąż24 zajmuje się dostarczaniem informacji do mieszkańców 5 powiatów.

Taka inicjatywa to z pewnością ciekawy pomysł. Mieszkańcy całego regionu mogą się zintegrować i pozyskiwać informację co dzieje się na “ich podwórku”. To jednak duży projekt i wymaga on z pewnością dużego nakładu pracy oraz szerszego spojrzenia na podejmowane tematy. Niemniej jest to przedsięwzięcie, które łączy historyczne “Ziemie Odrowążów” integrując jej mieszkańców, a wszystko co łączy jest w mojej opinii pozytywne. Życzę powodzenia!

Dziękuje za rozmowę i życzę powodzenia w realizacji obranych celów!

Dziękuje również i pozdrawiam wszystkich czytelników portalu Odrowąż24.

Michał Szymkiewicz

Człowiek wielu zajawek. Sympatyk dziennikarstwa, social media i fotografii. Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szydłowcu. Zakochany w Szydłowcu.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ