Ziemia Odrowążów rozbrzmiewa muzyką, cz. 2

, 3 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Miesiące jesienno-zimowe nie muszą oznaczać nudy w małych miastach i wsiach. Przeciwnie – Ziemia Odrowążów nadal rozbrzmiewa muzyką. Oto druga część zestawienia okolicznych koncertów.

W pierwszej części artykułu prezentowaliśmy imprezy muzyczne w okresie od czerwca do sierpnia. Nie da się ukryć, że sezon wakacyjny aż kipi od koncertów i wydarzeń, związanych z muzyką. Nie oznacza to jednak, że razem z wakacjami, trzeba pożegnać się także z dobrą zabawą. Powiaty szydłowiecki, konecki, opoczyński i przysuski dokładają wszelkich starań, żeby także zimą dostarczyć mieszkańcom atrakcji. Co prawda, imprez nie ma aż tak wiele, ale prezentujemy poniżej niektóre z nich.

Zestawienie w drugiej i ostatniej części artykułu otwierają wrześniowe Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Końskie obchodziło je w tym roku już szenstasty raz! Mimo to, wydarzenie cieszy się niesłabnącą popularnością. Dożynkową tradycją jest ośpiewywanie wieńców, których wykonanie trwa czasem nawet kilka miesięcy. W powiecie koneckim podczas imprezy prezentują się ludowe kapele oraz zespoły taneczne.

Podobne imprezy dożynkowe odbywają się niemal w każdym powiecie na Ziemi Odrowążów. Tradycyjnie organizuje się konkurs na najpiękniejszy wieniec, wydarzeniu towarzyszy także wiele koncertów, związanych zwłaszcza z muzyką ludową.

W zeszłym roku, we wrześniu, w Szydłowcu po raz pierwszy odbyły się warsztaty gospel! Gościem specjalnym warsztatów był jeden z najstarszych zespołów w Polsce – Kraków Gospel Choir. W ciągu 11 godzin ćwiczeń, uczestnicy intensywnie przygotowywali się pod okiem organizatorów do Koncertu Finałowego. Na scenie wystąpiło wtedy aż 60 osób, dając pokaz muzyki gospel, jakiego nie było w Szydłowcu jeszcze nigdy. Miejmy nadzieję, że doczekamy się kolejnych tego typu warsztatów.

Październik

Ten miesiąc nie obfituje w imprezy muzyczne – być może dlatego, że to początek jesieni i wszyscy jesteśmy zaspani? Na uwagę zasługuje jednak Dzień Nauczyciela – z tej okazji niemal wszystkie szkoły podstawowe i średnie organizują akademie. Zazwyczaj opracowane są podobnie jak spektakle słowno-muzyczne, czyli wiersze przeplatane piosenkami. Mimo że może się wydawać, iż szkolne przedstawienia to nuda i brak polotu, to wcale tak nie jest. Nauczyciele oraz sami uczniowie, którzy organizują obchody Dnia Nauczyciela, mają naprawdę wiele wspaniałych pomysłów, a młodzi ludzie są niezwykle utalentowani.

Szydłowiec organizuje w październiku Noc Świętych, której głównym przekazem jest zmiana spojrzenia na Święto Zmarłych. Zamiast smucić się, organizator wydarzenia zachęca, by ten czas przeżyć radośnie. Dlatego też podczas Nocy Świętych odbywa się Bal, na który uczestnicy przychodzą przebrani za swoich patronów. Punktem głównym imprezy jest ogłoszenie zwycięzcy na najlepszy strój wieczoru.

Listopad

Ziemia Odrowążów kocha ludową muzykę, dlatego w Pawłowie w listopadzie odbywa się Przegląd Kapel Weselnych imienia Antoniego i Adama Wyrwińskich. W zeszłym roku wydarzenie obchodzono już jedenasty raz, a za każdym razem impreza przyciąga tłumy ludzi. Mimo że pogoda w listopadzie nie zachęca do wyściubiania nosa spod koca, to Przegląd Kapel jest tak pozytywnym wydarzeniem, że szkoda by było je opuścić.

Z okazji listopadowego Święta Niepodległości, w gminach i powiatach odbywają się obchody tej uroczystości. Czasem są to przemówienia władz lub przemarsze ulicami miasta, jednak często samorządy organizują także koncerty na cześć odzyskania niepodległości przez Polskę. Tego typu wydarzenie ma miejsce m. in. w Końskich, gdzie szkoła licealna w zeszłym roku zaprezentowała poruszający montaż słowno-muzyczny, poświęcony tej ważnej rocznicy.

W Mirowie odbywa się natomiast Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, w którym rywalizują uczniowie ze szkół z obrębu Ziemi Odrowążów. W zeszłym roku, po raz piąty dzieci i nastolatkowie prezentowały swoje talenty przed jury, które najlepszym wręcza dyplom i pamiątkową statuetkę. Dla uczestników tego wydarzenia, to nie tylko okazja do śpiewania, ale także wspaniała lekcja historii.

Grudzień

Już niedaleko do Świąt Bożego Narodzenia, więc w grudniu wydarzenia muzyczne obfitują nie w melodie ludowe, a kolędowe. Spotkania podczas wieczorków, gdzie śpiewa się kolędy, czy łamie opłatkiem to tradycyjne wydarzenia w każdym powiecie oraz gminie Ziemi Odrowążów. Takiemu kolędowaniu towarzyszy także czytanie poezji, na przykład w Końskich. Do Domu Kultury przybyła sama autorka poezji Janina Malicka. I chociaż spotkanie nie odbywa się co roku, to niezmiennie Dom Kultury kolęduje w grudniu.

Grudzień/Styczeń

Aby świetnie bawić się w Sylwestra, nie musimy wcale wyjeżdżać do dużych miast. Ziemia Odrowążów organizuje własne imprezy – w kilku większych powiatach na miastowych rynkach odbywa się huczny Sylwester z fajerwerkami, często także z muzyką na żywo. Tej nocy wszyscy, którzy chcą wesoło przywitać Nowy Rok, przychodzą licznie do centralnego miejsca w gminie lub powiecie i składają sobie nawzajem życzenia. Nie brakuje tańców i śpiewów, a niektóre spotkania trwają do białego rana.

Styczeń

To czas koncertów noworocznych. W Stąporkowie w tamtejszym kościele utalentowani wokaliści prezentują swoje talenty, śpiewając kolędy i pastorałki. Na podobne wydarzenia zaprasza także wiele okolicznych kościołów. Zanim minie magia świąt, wiele osób pragnie jeszcze nacieszyć się rodzinnym okresem w roku i dzielić się radością z przyjaciółmi. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek sprawia, że wspomnienia z tych spotkań zostają na dłużej.

W styczniu obchodzimy także Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z organizacji tego wydarzenia słynie już Szydłowiec, który światełko do nieba wysyła zazwyczaj w połowie stycznia. Mimo że zwieńczeniem tego dnia jest wieczorny koncert okolicznych zespołów i młodych wokalistów, to wiele dzieje się także dużo wcześniej. Gra Orkiestra Dęta, odbywa się turniej piłki halowej, bieg “Policz się z cukrzycą, a także Bal Karnawałowy dla najmłodszych. I najważniejsze – od samego rana ponad setka wolontariuszy zbiera pieniądze na szczytny cel dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Luty

Również w Szydłowcu, w lutym, odbył się Wielki Maraton Muzyczny, podczas którego swoje wokalne umiejętności prezentowało aż stu małych i młodych wokalistów. Najmłodsza piosenkarka miała zaledwie cztery latka, zaś najstarszy uczestnik – dwadzieścia cztery. Wielu artystów zaprezentowało także grę na instrumentach – gitarze, skrzypcach, czy pianinie. Tylko czekać, aż niektórzy z nich w przyszłości podbiją polski rynek muzyczny!

Marzec

Wszystkie panie wiedzą, że najważniejszą datą w marcu jest, oczywiście, Dzień Kobiet. Wiedzą to także szkoły i Domy Kultury, które często z tej okazji organizują spotkania muzyczno-słowne. Dzieci i młodzież mówią wiersze miłosne oraz śpiewają piosenki, podkreślające, jak ważne są kobiety w naszej kulturze.

W Opocznie, pod koniec marca, odbywa się konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. W zeszłym roku uczestnicy śpiewali o miłości do ojczyzny, rywalizując tym samym o nagrodę dla najlepszego wokalisty. Spotkanie odbyło się wtedy już czternasty raz.

Kwiecień

To okres zadumy, ale i radości wielkanocnej. Z tego powodu niemal każda gmina i każdy powiat organizuje kiermasze wielkanocne, podczas których można bardzo miło spędzić czas. Często na scenie stają nie tylko przedstawiciele miast i wsi, ale tż zespoły muzyczne – zazwyczaj ludowe, które prezentują wielkopostne pieśni.

Maj

Zaczyna się wiosna, jest coraz cieplej, więc także wydarzeń muzycznych przybywa. Każda gmina obchodzi Święto 3-go Maja. To okazja do śpiewania patriotycznych pieśni, piosenek o ojczyźnie oraz poezji śpiewanej. W Opocznie gra także Miejska Orkiestra Dęta, podobnie jak w Szydłowcu. Wyjątkowa rocznica uczczona jest przez każdą wieś i miasto oraz dopracowana w najdrobniejszym szczególe.

W maju w Opocznie obchodzony jest Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Coroczne spotkania trwają już od niemal dekady. Za każdym razem wydarzeniu towarzyszą występy artystyczne – koncert jednego znanego zespołu oraz przegląd piosenek disco-polo w wykonaniu uczestników wydarzenia. Za występ na scenie każdy dostaje drobny upominek jako nagrodę za odwagę i zachętę na przyszły rok.

Prócz wymienionych wyżej wydarzeń, w miastach i wsiach Ziemi Odrowążów znajdziemy jeszcze wiele innych imprez muzycznych. Często odbywają się tam uroczystości z okazji Dnia Strażaka, Dnia Policji lub miejscowe rocznice i jubileusze. Coraz bardziej popularne są wieczorki autorskie z lokalnymi wokalistami, którzy chcą uczyć się występów przed szerszą publicznością i pokazywać swoje talenty. Imprez wciąż przybywa, więc warto śledzić ogłoszenia i… dobrze się bawić!

 

Paulina Padzik

Dziennikarka z wykształcenia i pasji. Organizatorka i prowadząca Plebiscytu Mediatory. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ