10 lat Dyskusyjnego Klubu Książki

, 10 stycznia 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W 2017 roku przypadł jubileusz 10-lecia działań zorganizowanego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie Dyskusyjnego Klubu Książki.

W 2017 roku przypadł jubileusz 10-lecia działań zorganizowanego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie Dyskusyjnego Klubu Książki. Z tej okazji w trakcie ostatniego spotkania Klubu członkinie zostały poczęstowane jubileuszowym tortem.

Sam pomysł organizowania dyskusyjnych klubów przy bibliotekach publicznych zaproponował Instytut Książki w Krakowie. Pierwsze spotkanie w ramach DKK odbyło się w koneckiej Bibliotece kwietniu 2007 roku. Opiekunem i koordynatorem działań Klubu została wtedy Alicja Skalska i jest jego moderatorem do tej pory. Koordynatorami wojewódzkimi DKK są instruktorki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

Czym jest Dyskusyjny Klub Książki? W największym skrócie jest to grupa osób, które spotykają się, aby porozmawiać o książkach. Inicjatywa jest skierowana do osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji, ani znać się na literaturze. Mogą za to spędzić miło czas w gronie znajomych i opowiedzieć o swoich odczuciach z przeczytanych książek. Książki dla wszystkich klubowiczów zapewnia koordynator wojewódzki DKK.

Od początku istnienia DKK przy koneckiej Bibliotece jego członkami są: Agnieszka Dzwonnik-Zatora, Aneta Błotnicka, Izabela Grochal, Małgorzata Makuch, Katarzyna Kucharska. Wkrótce do tego grona dołączyły: Irena Wróbel, Maria Grajpel, Anna Kowalewska oraz Iwona Pela. Od tej pory Klub liczy 9 stałych członków. W ramach DKK odbyło się przez te 10 lat 107 spotkań, w trakcie których dyskutowano nad 117 książkami.

Oprócz zaopatrywania klubowiczów w nowości książkowe pomocne w dyskusjach, DKK pomaga w organizowaniu spotkań ze znanymi autorami. Często są to spotkania sponsorowane lub dotowane przez organizatora, czyli Instytut Książki w Krakowie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W koneckiej Bibliotece dzięki tej inicjatywie zorganizowano następujące spotkania autorskie: z Andrzejem Sapkowskim (2008 r.), z Martą Fox (2010 r.), z Antonim Liberą (2011 r.), z Wojciechem Kuczokiem (2012 r.), z Tadeuszem Chudeckim (2013 r.), z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk (2014 r.), z Jackiem Hugo-Baderem (2014 r.), z Magdaleną Kordel (2016 r.).

 

Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ