Uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – SKARŻYSKO-KAMIENNA – RELACJA

, 12 listopada 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

11 listopada 2018 w całej Polsce obchodzona jest hucznie setna rocznica odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. W obchody tej okrągłej rocznicy włączyło się również skarżysko!

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. św. Józefa na os. Zachodnie. Stamtąd pochód przemaszerował ulicą Legionów na Skwer Solidarności pod Pomnik Bojowników o Niepodległość. Na skwerze licznie zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele władz lokalnych, m.in. poseł Marzena Okła-Drewnowicz, wicewojewoda Andrzej Bętkowski, starosta skarżyski Jerzy Żmijewski, zastępca prezydenta miasta Krzysztof Myszka oraz poczty sztandarowe lokalnych instytucji i placówek oświatowych. Wicewojewoda świętokrzyski wręczył staroście skarżyskiemu, Jerzemu Żmijewskiemu Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Niedzielne obchody uświetnił akompaniament Orkiestry Dętej „Perły Wincentego” z Odrowążka.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz przemówieniach oficjeli, nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem. Po zakończonych uroczystościach, podobnie jak w latach poprzednich, w Hotelu Promień zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2016 prezydent RP Andrzej Duda zaapelował o wspólne przygotowanie i świętowanie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018. Uchwałą z 25 maja 2017 Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uchwałą z 7 grudnia 2017 Senat RP IX kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Niepodległości Polski.

Na wniosek prezydenta RP zwołano Zgromadzenie Narodowe na 5 grudnia 2017 z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, co stanowiło inaugurację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W orędziu wygłoszonym przed obiema izbami parlamentu tego dnia prezydent zainaugurował obchody jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

8 maja 2018 Rada Ministrów ustanowiła odznakę okolicznościową Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 15 czerwca 2018 ustanowiono Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

7 listopada 2018 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

— Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – Wikipedia, wolna encyklopedia, CC-BY-SA 3.0

Zobacz także:

>>> 100 lat Niepodległej pod pomnikiem gen. Sikorskiego – przedszkolaki ze Skarżyska świętują !

>>> 100-lecie niepodległości w skarżyskim „Mickiewiczu”

>>> 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ZST uczcił organizując Marsz dla Niepodległej

>>>  „Patriotycznie pod strzechą” – rodzinne obchody święta niepodległości

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ