144 tysięcy złotych na Dzienny Dom Senior+ w Borkowicach

, 19 marca 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W czwartek 15 marca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisywano umowy na dofinansowanie tworzonych przez samorządy klubów i domów dziennego pobytu dla starszych osób w ramach programu “Senior plus”

Jednym z samorządów, który otrzymał wsparcie jest Powiat Przysuski. Starosta Marian Niemirski podpisał umowę na 144 tys. dofinansowania na dom dziennego pobytu, który będzie się mieścił w budynku Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Borkowicach po byłym Zespole Szkół Rolniczych.  Całkowity koszt inwestycji to 180 tysięcy złotych.

Głównym celem utworzenia Dziennego Domu „Senior +”  w Borkowicach  jest udostępnienie 30 osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+ zamieszkałym na terenie Powiatu Przysuskiego infrastruktury pozwalającej na aktywne spędzenie czasu wolnego, a także zaangażowanie seniorów w działalność na rzecz środowiska lokalnego. Dzienny Dom „Senior +” zapewni ludziom starszym wsparcie adekwatne do potrzeb i możliwości wynikających z wieku. Jednym z głównych założeń senioralnej polityki społecznej  jest samodecydowanie . Seniorzy otrzymają szeroki wachlarz propozycji terapii. Będą oni sami decydować w jakich chcą uczestniczyć oraz zajęć ich integrujących i aktywizujących społecznie. Budynek  jest  dostosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że w tym roku powstanie 214 nowych placówek dla osób starszych, a 224 już istniejących otrzyma dofinansowanie. “Placówki, które powstaną w ramach tegorocznej edycji programu +Senior plus+, zapewnią osobom starszym 5 tys. 387 nowych miejsc pobytu” – zaznaczyła.

Na podpisywaniu umów była również Beata Szydło, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów, która podkreśliła, że rodzina wielopokoleniowa to polska specjalność, a model tej rodziny, mimo że zmieniają się warunki, jest trwały. Zwróciła uwagę, że Polska jest krajem, w którym sytuacja demograficzna nie jest najlepsza. “Rząd PiS wprowadza programy wspierające rodziny, programy, które mają pomóc młodym rodzinom w podejmowaniu decyzji, aby mieć dzieci” – stwierdziła.

Autor: Marta Zbrowska
Źródło: Powiat Przysuski

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ