Do 2019 roku wszystkie szkoły będą wyglądać tak samo

, 20 października 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Na spotkaniu z uczestnikami Kongresu Gmin Wiejskich minister edukacji, Anna Zalewska powiedziała: “Do 2019 roku każda szkoła ma wyglądać tak samo – mieć wykształconych nauczycieli i być dobrze wyposażona – obojętnie, czy jest w Warszawie czy w małej wsi.”

Minister edukacji, Anna Zalewska, spotkała się 20 października z ok. 800 uczestnikami Kongresu Gmin Wiejskich. Podczas spotkania poruszono m.in. temat finansowania zadań oświatowych przez gminy wiejskie.

Minister Zalewska zaznaczyła, że po 17 latach istnienia gimnazjów wciąż tylko 25 proc. z nich ma pracownie przyrodnicze. Dlatego wśród zaplanowanych działań pojawił się także program związany z wyposażeniem pracowni, których przykładowe modele przygotowuje Centrum Nauki Kopernik.

Minister podczas rozpoczynającej się dyskusji o nowej subwencji oświatowej na 2019 rok obiecuje w szczególności zadbać o małe szkoły, które mają zyskać dodatkową funkcję i stać się miejscem kształcenia także dorosłych.

Zalewska dodała również, że z finansowaniem oświaty powiązane są także przepisy Karty Nauczyciela. Wśród zmian znalazły się m.in. stabilizacja pensum psychologa, pedagoga, logopedy i nauczyciela wspomagającego oraz przepis mówiący o tym, że nauczyciel będzie mógł pójść na urlop dla poratowania zdrowia pod warunkiem, że dostanie zgodę od lekarza medycyny pracy.

Podczas spotkania samorządowcy zgłaszali problemy związane m.in. dwuzmianowością spowodowaną brakiem środków na rozbudowy szkół, a także z brakiem sal gimnastycznych. Zdaniem minister Zalewskiej, do rozwiązania tych problemów należy podejść indywidualnie. Jak podała, 60 proc. szkół w Polsce nie ma sal gimnastycznych, lecz w ciągu ostatnich 2 lat, dzięki zaangażowaniu środków Ministerstwa Sportu, przybyło ponad 400 takich obiektów.

 

Źródło: PAP

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ