78. rocznica Zbrodni Katyńskiej

, 17 kwietnia 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej zorganizowano w Szydłowcu patriotyczną uroczystość mającą na celu uczczenie pamięci Polaków zamordowanych na ziemiach wschodnich.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W Szydłowcu uczczono pamięć Polaków zamordowanych w Lesie Katyńskim. W 78. rocznicę masowej egzekucji elit polskiej inteligencji na ziemiach wschodnich zorganizowano patriotyczną uroczystość poświęconą tym tragicznym kartą naszej historii. W szydłowieckiej farze została odprawiona msza święta w intencji ofiar zamordowanych w lesie katyńskim. Po eucharystii przemaszerowano do Parku Niepodległości.

Tam zgromadzonych powitał Robert Górlicki – wicedyrektor PSP nr 1 w Szydłowcu. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego delegacje kombatantów, uczniów, służb mundurowych oraz samorządowców złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy pomniku upamiętniającym zbrodnię na polskich oficerach. Przy dźwiękach werbla biało – czerwone wiązanki składali: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Jarosiński i Marek Plewa, Radna Anna Majstrak i ks. Michał Faryna, Wiestaropsta Powiatu Szydłowieckiego Adam Włoskiewicz i Radni Powiatu Rajmund Mamla, Cezary Sierawski, Rober Górlicki, Komendant Powiatowy Policji Jacek Różalski i Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Cezary Wanat, dyrektorzy placówek oświatowych gminy Szydłowiec, delegacja Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Szydłowcu.

Burmistrz Artur Ludew przypomniał tło historyczne wydarzeń sprzed 78 laty i podkreślił jak ważne jest zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej, którzy zginęli wyłącznie z powodu polskości. Druga część uroczystości odbyła się w PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, gdzie uczniowie kl. Va i chór szkolny zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny pt. „Katyń – Prawda i Pamięć”. Podczas uroczystości odbyło się także wręczenie nagród i dyplomów laureatom szkolnego konkursu plastycznego na najciekawszy plakat upamiętniający 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Podczas spotkania uhonorowano także laureatów X Powiatowego Konkursu Matematycznego, który odbył się pod patronatem Starosty Szydłowieckiego i Burmistrza Szydłowca.

 

 

Źródło: Urząd Miejski w Szydłowcu
Zdjęcia: Urząd Miejski w Szydłowcu

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ