Afrykański pomór świń ASF – szkolenie

, 24 stycznia 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

23 stycznia 2018 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie odbyło się szkolenie o afrykańskim pomorze świń ASF.

O ASF w Starostwie Powiatowym w Opocznie

Pełny temat szkolenia brzmiał: „Zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz innych chorób przenoszonych przez zwierzynę łowną”. Organizatorami szkolenia, którego celem było przedstawienie realnego zagrożenia wynikającego z rozprzestrzeniania się wirusa byli: Powiat Opoczyński, Lasy Państwowe oraz Inspekcja Weterynaryjna. W spotkaniu udział wzięli między innymi: Poseł na Sejm RP Robert Telus, starosta opoczyński Józef Róg, wicestarosta Marcin Baranowski, Sekretarz Powiatu Grażyna Wielgus, Dawid Kosylak Nadleśniczy Nadleśnictwa Opoczno, przedstawiciele urzędów gmin, służb, jednostek i organizacji z terenu powiatu opoczyńskiego, członkowie PCZK oraz przedstawiciele kół łowieckich.

asf

 

Bioasekuracja i rozprzestrzenianie

Uczestnicy szkolenia wysłuchali dwóch referatów: „Afrykański pomór świń  (ASF) w Polsce i w Europie”, który wygłosił powiatowy lek. wet. Włodzimierz Skorupski oraz referatu „Zwierzyna łowna jako wektor chorób zwierząt i ludzi” wygłoszonego przez dr n. wet. Mirosława Różyckiego z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego  – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Na szkoleniu omówiono m.in. sposoby szerzenia się ASF i zasady bioasekuracji (zabezpieczenia) stad przed chorobą, podstawy prawne w zwalczaniu wirusa oraz plan gotowości na wypadek wystąpienia tej jednostki chorobowej. W załączniku ulotki informujące o tym jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika oraz jak chronić gospodarstwa przed wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń.

Źródło: Powiat Opoczyński

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ