“Atak na generała SS” w Opocznie

, 10 września 2018
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    3
    Shares

W ubiegłą sobotę 8 września rozległe pola przy ulicy Przemysłowej w Opocznie stały się areną widowiskowej inscenizacji historycznej „Atak na generała SS – Epizod z Kampanii Wrześniowej 1939 roku na Ziemi Opoczyńskiej”. Inscenizacja odbyła się w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

W atrakcyjnej formie żywej lekcji historii organizatorzy, czyli Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Gmina Poświętne, postarali się przybliżyć wszystkim wydarzenia, które rozegrały się w naszym regionie w pierwszych dniach II wojny światowej. 10 września 1939 r. na wąskim zakręcie drogi Opoczno – Inowłódz, w okolicach miejscowości Dęba i Dęborzeczka, w wyniku starcia polskiego oddziału 77. Pułku Piechoty z Niemcami poległ kpr. pchor. Władysław Dawgiert. W potyczce zginął także generał niemieckiej policji porządkowej i SS Wilhelm Fritz Roettig. Co najważniejsze, Roettig był pierwszym niemieckim oficerem w stopniu generała, który zginął podczas II wojny światowej.

Dzień inscenizacji rozpoczął się od upamiętnienia poległych żołnierzy Wojska Polskiego, uczestników akcji z 10 września 1939 r. Organizatorzy odwiedzili więc cmentarz parafialny w Kraśnicy, gdzie między innymi spoczywa kpr. pchor. Władysław Dawgiert, a także pomnik w miejscu zdarzenia przy drodze Opoczno-Inowłódz.

Sama inscenizacja poświęcona była postaci Władysława Naruszewicza, również żołnierza 77. Pułku Piechoty, uczestnika i naocznego świadka rekonstruowanych wydarzeń. To właśnie dzięki jego wspomnieniom, tak skrupulatnie spisanym po wojnie, wiemy dziś jaki dokładnie przebieg miała wrześniowa potyczka pod Dęborzeczką. Dziwnym zrządzeniem losu Władysław Naruszewicz zmarł kilka dni wcześniej a jego pogrzeb odbył się właśnie w dniu opoczyńskiej inscenizacji – 8 września 2018 r. Władysław Naruszewicz miał 98 lat. Rekonstruktorzy upamiętnili jego śmierć salwą honorową.

W opoczyńskiej inscenizacji wzięli udział rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej  Dywizji Piechoty, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Skierniewice”, Stowarzyszenia Historycznego „Pułk 37” z Kutna, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Die 29. Falke-Division” z Kielc oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli. Widowisko uświetniła obecność oryginalnych pojazdów niemieckich z okresu II wojny światowej – ciężarówki Opel Blitz 2,5t oraz limuzyny Opel Kapitan Wehrmacht Staff Car. Pojazdy pochodziły z kolekcji Adama Kwiela z Końskich.

Wielką atrakcją dla przeszło pół tysiąca widzów inscenizacji był także Piknik Militarny. Towarzyszyły mu pokazy kawaleryjskie w wykonaniu Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala, pokazy umundurowania, uzbrojenia i ekwipunku historycznego w wykonaniu rekonstruktorów czy prezentacja współczesnego uzbrojenia i umundurowania przygotowana przez strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2036 im. O.P. AK „Błysk” z Paradyża. Na wszystkich czekała pyszna, wojskowa grochówka prosto z kotła.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji widowiska: Gminie Opoczno oraz Beacie i Wojciechowi Wiktorowiczom za udostępnienie terenu do inscenizacji, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji w Opocznie za zapewnienie bezpłatnego dojazdu na miejsce wydarzenia a także Ochotniczej Straży Pożarnej w Opocznie za zabezpieczenie miejsca.

Fotografia i tekst: Wiktor Pietrzyk – Muzeum Regionalne w Opocznie

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ