CBA: właściciel gruntów z Szydłowca zatrzymany

, 1 lutego 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Łódzcy agenci CBA zatrzymali 5 osób w sprawie powoływania się na wpływy wśród parlamentarzystów i osób pełniących funkcje publiczne w samorządach i urzędach centralnych. Zatrzymani to biznesmen z Krakowa, pochodzący z Szydłowca właściciel gruntów, dwóch biznesmenów z Łodzi oraz jeden obcokrajowiec.

Łódzcy agenci CBA zatrzymali 5 osób w sprawie powoływania się na wpływy wśród parlamentarzystów i osób pełniących funkcje publiczne w samorządach i urzędach centralnych. Do zatrzymania doszło w jednej z restauracji w podłódzkim Rzgowie, gdy podczas spotkania biznesowego omawiano szczegóły aktu notarialnego. Dokument miał być podpisany następnego dnia i stanowił on podstawowy element transakcji. Zatrzymani to biznesmen z Krakowa, pochodzący z Szydłowca właściciel gruntów oraz dwóch biznesmenów z Łodzi. Jeden z zatrzymanych to obcokrajowiec.

Łapówka w wysokości 6 mln złotych miała być wręczona decydentom i mającym lobbować, załatwiać sprawę, parlamentarzystom i urzędnikom. W zamian zatrzymani oferowali zezwolenia na eksploatacje, koncesję, odrolnienie terenu o powierzchni 50 ha leżącego pomiędzy Kielcami a Radomiem oraz wysokie rządowe kontrakty na odbiór kruszywa z górniczej odkrywki z przeznaczeniem na budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad.

Inwestor miał nabyć teren kamieniołomu i przyległy duży obszar o charakterze rekreacyjnym za 32 mln złotych, a zatrzymani gwarantowali szybki zwrot inwestycji. Oprócz pieniędzy z wydobycia i sprzedaży państwowym kontraktorom surowców budowlanych, zyski miał przynosić również wybudowany od podstaw ośrodek SPA, termy i rehabilitacja. W zamian za taką możliwość zyskownej inwestycji, za załatwienie spraw urzędowych i pozwoleń na m.in. geotermię, nielegalni pośrednicy „załatwiacze” chcieli udziałów w spółce obsługującej ten nowo powstały kurort oraz stanowisk menadżerskich. Cała akcja „powoływaczy” była odpowiednio opakowana, uwiarygadniana m.in. spotkaniami w załatwianych sprawach, które odbywały się w instytucjach i biurach parlamentarzystów bez ich udziału.

Ustalenia CBA wskazują, że zatrzymani prowadzili swój przestępczy proceder przez ostanie dwa-trzy miesiące.

Zatrzymani usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Tam trafią zgromadzone przez Biuro dowody i materiały w tej sprawie.

 

Źródło: cba.gov.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ