Cenzura gier komputerowych w niektórych krajach

, 7 maja 2019
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O tym jak poszczególne kraje dopuszczają się cenzury gier komputerowych.

Cenzura na mniejszą lub większą skalę obecna jest niemal wszędzie. W ciągu dnia w Polsce nie ma szans na obejrzenie jakichkolwiek filmów i programów “dla dorosłych”. To oczywiście jest jak najbardziej zrozumiałe. Cenzura dotyczy jednak również innych dziedzin, takich jak na przykład gry strategiczne. W tym przypadku oprócz scen przemocy, potrafi ona w różnych krajach dotyczyć także innych aspektów.

Stany Zjednoczone – ukryta scena w “GTA: San Andreas”

W wielu krajach tego typu produkcje zakazywane są ze względu na ogromną ilość przemocy. Stanom Zjednoczonym przeszkadzało jednak coś zupełnie innego. Chodziło o ukrytą minigrę erotyczną, która wywołała burzę dzięki jednemu z internautów, który udostępnił plik umożliwiający jej odblokowanie. Głos w tej sprawie zabrali nawet politycy. W efekcie tego zdarzenia producent wypuścił aktualizację wycinającą ukrytą scenę.

Niemcy – brutalne sceny i swastyka

Przyczyną cenzury w grach komputerowych u naszego zachodniego sąsiada oprócz krwawych i brutalnych scen są także wszelkiego rodzaju czynności, które w jakiś sposób szydzą z praw człowieka. Ponadto produkcje są dokładnie sprawdzane, czy nie ma w nich przypadkiem swastyk i wizerunku Hitlera. Znak musi zostać wówczas wyeliminowany bądź zastąpiony czarnym krzyżem, natomiast twarz Adolfa zakryta lub podmieniona.

Dania – napoje energetyczne

W Danii całkowicie zabroniona jest tylko jedna gra. Chodzi o symulator sztuk walki “EA Sports MMA”. O dziwo przyczyną wcale nie jest przemoc wirtualnych zawodników wobec siebie, a widoczne w tle reklamy napojów energetycznych. W Danii ich rozprowadzanie jest zabronione ze względu na zawartość niebezpiecznego środka chemicznego.

Grecja – granie w miejscach publicznych

W 2002 roku grecki parlament wprowadził ustawę, która zakazywała używania gier elektronicznych w miejscach publicznych. W czasach, gdy nie wszyscy posiadali komputery w domach, najbardziej odczuły to kawiarenki internetowe. Jednak po interwencji obywateli, a także UE, ustawa została zawieszona.

Japonia – bomby atomowe

Japonia, podobnie jak Niemcy również posiada w swojej historii wydarzenie, o którym wolałaby zapomnieć. Mowa tu o zrzuceniu bomby atomowej pod koniec II wojny światowej na Hiroszimę i Nagasaki. Nie bez powodu więc w grze “Fallout 3” usunięto w japońskiej wersji jedną misję, w której gracz miał możliwość zniszczenia miasta za pomocą broni nuklearnej.

Jak widać cenzura obejmuje różne gry na całym świecie w różnoraki sposób. Niektóre produkcje są całkowicie zakazywane w pewnych krajach, zaś z innych usuwa się pewne elementy bądź je maskuje. Cenzura dotyczy jednak głównie gier akcji, które często są pełne przemocy i krwi. Wszelkiego rodzaju gry strategiczne, symulacyjne czy logiczne raczej nie napotykają na tego typu przeciwności.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ