Bomba ekologiczna w Borkowicach – Ciąg dalszy walki z chemicznymi odpadami

, 26 lutego 2019
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Trwa walka o usunięcie niebezpiecznych odpadów z prywatnej działki w Borkowicach.

Odpady zostały przywiezione przez przestępców do centrum miejscowości, ich obecność zagraża zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku. Pomimo wielu pism, apeli do instytucji państwowych, samorządowych i parlamentarzystów, w obliczu zagrożenia, mieszkańcy pozostają bez żadnej pomocy. Złożone przez Wójta Gminy zgłoszenie o uznanie przez Reg. Dyr. Ochrony Środowiska zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska, zostało rozpatrzone negatywnie. Od tej decyzji Gmina złoży odwołanie. Ta bomba ekologiczna wciąż nie została rozbrojona.

Z dniem 16 lutego 2019 roku zakończyła się ochrona magazynów z chemikaliami przez Policję. Nadzór nad zabezpieczeniem składowiska przejęła Gmina. 15 lutego 2019 roku gminny sztab kryzysowy zwołany przez Wójta Gminy, ustalił plan działania na najbliższe tygodnie. Wójt podziękował przedstawicielom Policji za 3- miesięczną ochronę nielegalnego składowiska. Dużą pomoc w walce o likwidację zagrożenia świadczą lokalne i centralne media: czasopisma: Echo Dnia, Do rzeczy, Ziemia przysuska, stacje radiowe: VOX, PLUS, Radio dla Ciebie, telewizyjne: TVP 3, TVP 1, TVP POLSAT.

28 lutego wyemitowany został program Elżbiety Jaworowicz: ,,Sprawa dla reportera”, przedstawiający problem odpadów przywożonych z całej Europy przez mafię śmieciową oraz problemy z tego wynikające dla lokalnych społeczności, w tym dla mieszkańców Gminy Borkowice.  Ze względu na miejsce składowania chemikaliów oraz ich skład chemiczny, mieszkańcy proszą instytucje państwowe o potraktowanie tego przypadku jak bomby, która może wybuchnąć lub truć toksycznymi oparami i skażonym dymem.  W marcu planowane są protesty mieszkańców Gminy oraz strajk okupacyjny rodziców uczniów szkoły podstawowej mające na celu zainteresowanie problemem i likwidację zagrożenia spowodowanego przez składowisko chemikaliów.

Bomba ekologiczna

Źródło: borkowice.gmina.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ