Czad – cichy zabójca. Dofinansowanie gmin na wymianę kotłów

, 2 marca 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W sezonie grzewczym znacząco wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Każdego roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla umiera ponad 100 osób, a blisko 2 000 ulega podtruciu. Czad nazywany jest cichym zabójcą nie bez powodu – jest niewidoczny, nie ma zapachu ani smaku.

Do zatrucia dochodzi najczęściej w domach, w których przewody kominowe oraz urządzenia grzewcze są wadliwe bądź nieprawidłowo użytkowane. Zgodnie z prawem, właściciele oraz zarządcy budynków jedno- i wielorodzinnych mają obowiązek przeprowadzenia kontroli instalacji gazowej oraz przewodów kominowych i wentylacyjnych przynajmniej raz w roku. Podobne regulacje dotyczą także obiektów opalanych paliwem stałym, płynnym i gazowym oraz palenisk usług gastronomicznych i zakładów zbiorowego żywienia. W przypadku palenisk opalanych paliwem stałym, zanieczyszczenia z przewodów spalinowych usuwane są co najmniej cztery razy w roku. W obiektach, w których odbywa się spalanie paliwa płynnego i gazowego – przynajmniej dwa razy w roku, a w miejscach usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu.

Zatrucie czadem – zadbaj o stan kotłów w Twoim domu!

Przez to, że tlenek węgla jest lżejszy od powietrza, łatwo się w nim rozprzestrzenia. Do organizmu człowieka dostaje się przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Czad blokuje dopływ tlenu do krwi, co skutkuje uszkodzeniem mózgu i innych narządów wewnętrznych. Ostre zatrucie tlenkiem węgla może spowodować nieodwracalne uszkodzenia w organizmie, niewydolność wieńcową, zawał lub nawet śmierć. Zaczadzona osoba jest na tyle osłabiona, że staje się całkowicie bierna – nie ucieka z miejsca, w którym gromadzi się tlenek węgla, ale powoli traci przytomność i, jeśli nikt nie udzieli jej pomocy, umiera. Do typowych objawów zatrucia czadem zalicza się bóle i zawroty głowy, duszności, zmęczenie, senność oraz nudności.

Biorąc pod uwagę fakt, że najczęstszą przyczyną wytwarzania się tlenku węgla jest nieprawidłowa wentylacja oraz wadliwe urządzenia grzewcze, warto zadbać o stan techniczny kotłów w naszych domach. Stare, zużyte i zanieczyszczone urządzenia zagrażają życiu.

 

 

Dofinansowana gmin

Władze gminy Mirów, na terenie powiatu szydłowieckiego, oferowały dofinansowanie na wymianę kotłów grzewczych. Mieszkańcy mogli składać wnioski o modernizację źródeł ciepła do końca stycznia 2018 roku. Dofinansowanie obejmuje wymianę kotłów bądź palenisk węglowych na gazowe, olejowe bądź opalane biomasą. Podobne działania mające na celu modernizację źródeł ciepła prowadzone są również na terenach innych gmin i powiatów.

Pamiętajmy, że wymiana starego kotła grzewczego niesie za sobą szereg korzyści. Modernizacja pozwala na zaoszczędzenie zarówno czasu na uzupełnienie paliwa, jak i pieniędzy na zakupie węgla. Jednakże, wymiana starego, wadliwego źródła ciepła to przede wszystkim wyższe standardy bezpieczeństwa, które gwarantują czystsze powietrze i tym samym minimalizują ryzyko zatrucia czadem.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ