Dowcipnisie zmieniają nazwy szkół w Google Maps. Także w Skarżysku

, 15 października 2018
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

W popularnym serwisie Google Maps od pewnego czasu grupa żartownisiów zmienia nazwy placówek oświatowych na terenie całej Polski. Złośliwe poprawki dotknęły także szkół w naszej okolicy.

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

I Liceum w Skarżysku zmieniono imię na Tomasza Karolaka, a II Liceum ochrzczono nazwiskiem niejakiego Adama Patusiewicza. Słyszeliście o tym Państwo z mediów? No cóż, takie fanaberie serwuje nam jednak „wujek” Google. To efekt złośliwych zmian, ofiarą których padł popularny serwis internetowy.

Podobne zmiany widać też chociażby w Starachowicach, gdzie jedną ze szkół podstawowych ochrzczono złośliwie nazwiskiem jednej z dość kontrowersyjnych osobowości internetowych na YouTube, Norberta „Disa” Gierczaka. W niektórych miastach Polski zmianie ulega również klasyfikacja obiektu na mapie np. na „szkołę specjalną”, czy nawet „klub dla homoseksualistów”.

Dobry żart tynfa wart

W pierwszej chwili na twarzy osoby korzystającej z mapy może pojawić się uśmiech albo politowanie. Czy jednak dowcip się udał? Niestety niezupełnie.

Jeszcze nie tak dawno w Google funkcjonował osobny serwis edycyjny, w którym można było zmieniać na mapach niemalże wszystko. Nanoszone tam zmiany były weryfikowane przez osoby upoważnione – podobnie jak ma to miejsce w popularnej Wikipedii. Narzędzie do edytowania map zlikwidowano jednak po pojawieniu się wielkiej fali złośliwych edycji.

Producent zdecydował wówczas o ograniczeniu się do możliwości zgłaszania jedynie drobnych poprawek np. w godzinach otwarcia, typie działalności, czy właśnie nazwie obiektu.

W przypadku właściwego korzystania ta forma zmian dobrze sprawdza się na całym świecie. Wygląda jednak na to, że twórcy – przynajmniej w przypadku naszego kraju – ponownie się przeliczyli i obdarzyli swoich Czytelników–Edytorów zbyt wielkim kredytem zaufania. Fantazje Polaków widzimy wciąż na mapie.

Zmiany nie tak łatwo wycofać

Nowym systemem poprawek rządzi nie do końca zrozumiały i jasny system. Nie bowiem wiadomo kto weryfikuje zmiany, i jakim kryterium weryfikacji się posługuje. Nie ma narzędzia do wycofywania naniesionych zmian np. w oparciu o rzeczowe dokumenty – odkręcenie zmian graniczy z cudem lub jest wręcz niemożliwe.

I tak: o ile część złośliwych zmian w nazwach szkół udało się łatwo przywrócić do stanu normalności (chociażby w Kielcach), o tyle w przypadku skarżyskich szkół pojawia się już problem i nazwiska Karolaka nie sposób zastąpić ponownie Słowackim. Co więcej, nie można już pomyślnie zmienić nazw żadnej ze szkół w okolicy.

Czyżby właściciel serwisu po fali wandalizmów odebrał nam ponownie możliwość edycji? Niewykluczone. Co jednak z obiektami, które nadal posiadają głupawe nazwy, rażące po oczach wielką czcionką w wynikach wyszukiwania? Czy pracownicy Google zareagują i przywrócą porządek? Czas pokaże.

Zobacz też wątek na Wykopie: Ktoś zmienia nazwy szkół w Polsce!

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ