Jarmark Ekologiczny powstanie w Szydłowcu…

, 20 listopada 2018
 • 62
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  62
  Shares

Eko-Jarmark to bardzo popularna forma organizacji wystaw sprzedażowych i popularyzacji zdrowego stylu życia nie tylko w Polsce, ale i też w innych częściach świata. Jaki wpływ na nasze zdrowie generują eko jarmarki? Czego możemy się nauczyć? Czy eko jarmark jest potrzebny w naszym mieście?

Trend na bycie zdrowym, a Eko-Jarmark

Dieta nie kojarzy się już dłużej z wyrzeczeniami i odchudzaniem, a nowym stylem życia, który pozwoli cieszyć się zdrowiem i energią na dłużej. W sklepach pojawiają się bio produkty, na blogach kulinarnych przepisy na zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Powstaje także coraz więcej aplikacji na smartfony, które pomagają w zmianie nawyków żywieniowych. Targi promujące zdrowe odżywianie oraz ekologiczne produkty spożywcze odbywają się niemalże w każdym kraju Europy. W Hiszpanii można wziąć udział w targach Biocultura lub Natura Malaga, w Niemczech odbywają się profesjonalne targi Bioost, Biowest, Anuga i wiele innych. Tego wydarzenia organizowane są również we Francji, Włoszech, Belgii, Austrii, Rosji czy Szwecji. Także poza granicami Europy jarmarki ekologiczne przyciągają tłumy zainteresowanych – na targi zdrowej żywności można wybrać się m.in. w USA, Indiach, Tajwanie, Japonii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Choć trend zdrowego odżywiania i ekologicznej żywności pojawił się w naszym kraju już kilka lat temu, wciąż wzbudza zainteresowanie i cieszy się popularnością wśród Polaków, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Nic zatem dziwnego, że popularne za granicą jarmarki ekologicznej żywności zaczęły pojawiać się także u nas.

Eko-Jarmark

Polskim liderem zdrowej żywności jest…

Pod względem ilości eko tragów, zdecydowanym liderem jest Warszawa. To tam odbywa się najwięcej jarmarków zdrowej, ekologicznej żywności, m.in. Targi Otwarte Wrota, Bio Contracting, międzynarodowa impreza WorldFood Warsaw a także Targi Regionalia, gdzie wśród wystawianych produktów znajdują się także alkohole, odzież inspirowana folklorem, biżuteria, opakowania ekologiczne, a nawet zabawki wykonane z surowców naturalnych.

Imprezy promujące zdrowy sposób odżywiania i ekologiczne produkty organizowane są także w innych większych miastach w Polsce. Będąc w Poznaniu można wziąć udział w Targach Smaki Regionów oraz Międzynarodowych Targach Wyrobów Spożywczych POLGRA FOOD, które gromadzą producentów i gości z całego świata.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca w Toruniu odbywa się jarmark ekologiczny organizowany przez rolników z Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Na jarmarku można kupić nie tylko warzywa, ale i przetwory mleczne i mięsne, soki, oleje, mąki, kasze i wiele innych.

W Bydgoszczy organizowany jest cykliczny jarmark produktów ekologicznych i regionalnych – Frymark Bydgoski. Na odbywającym się co dwa tygodnie jarmarku można zakupić m.in. chleb, sery, owoce i warzywa i wędliny.

W stolicy Dolnego Śląska można wziąć udział w pokazach i degustacjach produktów ekologicznych oferowanych przez dostawców z całej Polski. Na targach TAR-ECO we Wrocławiu prezentowane są nie tylko produkty spożywcze takie jak warzywa czy wędliny, ale również zioła i suplementy diety, witaminy czy nawet naturalne kosmetyki.

Na północy kraju, w Gdańsku, odbywa się jarmark BoZeWsi, mający na celu ułatwienie zakupu lokalnej nieprzetworzonej żywności oraz budowanie świadomości o zdrowym żywieniu. Podobnie jak w przypadku innych wydarzeń tego typu, na jarmarku można zaopatrzyć się w warzywa, miody, sery, wędliny itp.

Ziemia Odrowążów również inwestuje w zdrową żywność

Jarmarki ekologicznej żywności organizowane są także w pobliżu Ziemi Odrowążów. W Kielcach odbywają się targi EcoTime – podczas tegorocznej edycji zaprezentowało się blisko 100 firm, a hale zwiedziło ponad 20 tysięcy osób.

Wartość rynku ekologicznej żywności wynosiła dwa lata temu 167 mln euro ( około 700 mln zł). Według prognoz, w obecnym roku może osiągnąć wartość 1 mld zł. Podczas targów BIOFACH w lutym w Norymberdze zaprezentowany został raport, który przedstawia wartości rynku w danych krajach. Liderem są Stany Zjednoczone, gdzie wartość rynku ekologicznych produktów została oszacowana na 36 mld euro. Za USA znajdują się Niemcy (8,6 mld euro), Francja (5,5 mld euro) oraz Chiny (4,7 mld euro).

Dlaczego by nie wykorzystać niemalejącej popularności zdrowego odżywania i ekologicznej żywności? Zarówno Szydłowiec, jak i cały powiat, mógłby na tym skorzystać. Idealne położenie Szydłowca na mapie Polski, urokliwe miasteczko, świeże powietrze i walory przyrodnicze sprzyjają organizacji nowych imprez i wydarzeń. Może warto wziąć przykład z większych miast naszego kraju i zorganizować wydarzenie, które dodatkowo stanie się atrakcją turystyczną?

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ