Ikony księdza Stanisława Drąga w opoczyńskim Muzeum

, 5 lutego 2019
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

„Kolorami pisane imię Boga – ikony księdza kanonika Stanisława Drąga” to tytuł nowej wystawy czasowej, która została otwarta w miniony piątek w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

W wernisażu udział wziął zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Opocznie Zdzisław Miękus, dopisali także zwiedzający. Gościem specjalnym spotkania był autor prezentowanych prac ksiądz kanonik Stanisław Drąg. Korzystając z okazji artysta w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o tym jak przeszło pół wieku temu rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem ikon a także jak wygląda sam proces pisania ikony. Gratką dla zebranych była możliwość wysłuchania próbki śpiewu cerkiewnego w wykonaniu pani Marioli Indyki z Radomia.

Warto wspomnieć nieco więcej o księdzu Stanisławie, który oprócz ikonopisarstwa zajmuje się także malarstwem. Ikonami natomiast zafascynował się już jako młody, 26 letni kapłan. Po wizycie w cerkwi, zafascynowany kulturą prawosławia, postanowił sam napisać ikonę. Dziś po przeszło 50 latach pracy twórczej jego dorobek zamyka się liczbą przeszło 1500 ikon. Jak autor sam podaje, pisanie ikon pomaga mu w osobistej rozmowie z Bogiem.

Ksiądz kanonik Stanisław Drąg urodził się w 1941 r. w Kałkowie. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, gdzie miał również swoją pierwszą wystawę malarstwa. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kształcił się również w zakresie historii sztuki oraz konserwacji zabytków. Za działalność kulturalną i szerzenie postaw patriotycznych ks. Drąg został wielokrotnie uhonorowany, m.in. medalem „Pro Memoria”.

Wystawę w opoczyńskim Muzeum można zwiedzać do końca marca 2019 roku.

Źródło: opoczno.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ