Jak promować małe miasto – przykład Szydłowca

, 2 października 2017
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Szydłowiec miasto o liczbie 12 000 mieszkańców, w powiecie liczącym ponad 40 000 mieszkańców. Z kilkoma zabytkami, które można promować na cały kraj, a także poza jego granice. Miasto leżące w pobliżu Radomia i Kielc, a co najważniejsze na trasie łączacej dwa największa miasta w Polsce, Warszawa←→ Kraków

Niewykorzystany potencjał lokalizacji Szydłowca

Lokalizacja Szydłowca na mapie Polski niesie ogromny potencjał pod działania turystyczne i biznesowe, które wydaja się być niewykorzystywane odpowiednio do promocji przez włodarzy naszego regionu. Wystarczy spojrzeć na mapę i zauważyć, że Szydłowiec leży pomiędzy Warszawą (stolicą kraju, centrum biznesowym) i Krakowem (centrum turystycznym). W pobliżu innych dużych ośrodków miejskich, Radomia i Kielc. Tuż przy modernizowanej trasie E7, w pobliżu PKP Cargo w Skarżysku-Kamiennej.

Stale rozwijająca się z każdym rokiem sieć szlaków drogowych i kolejowych ułatwia logistykę i otwiera różnorodne możliwości promocji miasta, jak i całego Powiatu Szydłowieckiego.

Czy Szydłowiec powinien promować się sam? Kwestia współpracy

Szydłowiec posiada kilka wartościowych zabytków jednak, aby turyści mogli zatrzymać się na dłużej w naszym regionie, należy również pomyśleć o wspólnej promocji z gminami ościennymi. Dodatkowe atrakcje turystyczne są m.in. wOrońsku, Chlewiskach. Czemu nie rozważyć także promocji z innymi okolicznymi miastami, z tzw. dawnej „Ziemi Odrowążów” i wspólnymi siłami promować region, zwiększając jego atrakcyjność. To samo dotyczy promocji biznesowej.

Przy takiej promocji zyskuje każda gmina z osobna, a także cały Powiat. Dlatego w tym przypadku należy zastanowić się, czy i jaką rolę, powinno odegrać Starostwo Powiatowe, aby zaktywizować wszystkie ośrodki gminne do współpracy.

Wszystkie gminy to naczynia połączone. Dla przykładu, jeśli jedna Gmina z największym potencjałem nawiązuje współpracę z miastami partnerskimi w innych krajach, powinna wysyłać prezentację firm nie tylko ze swojej gminy, ale również z okolicznych gmin wchodzących w skład powiatu. Skutkiem tego, każde nowe stanowisko pracy w poszczególnej gminie (czy to gminy Chlewiska, Orońsko, Mirów) wpływa na rozwój całego powiatu, na wspólne dobro mieszkańców zamieszkujących cały nasz region.

Jakimi kanałami marketingowymi promować Szydłowiec?

Największy potencjał w przypadku takich gmin jak Szydłowiec (mały budżet na działania marketingowe), może mieć marketing internetowy. Internet jest relatywnie tanim środkiem promocji.

Najpierw jednak trzeba zbudować podstawy do takich działań, ponieważ marketing internetowy jest ściśle powiązany ze wszystkimi innymi aspektami standardowego marketingu. Jeśli nie ma podstaw, nie ma zaplecza, nie będzie też efektywnego marketingu internetowego.

jak promować Szydłowiec

Marketing internetowy oferuje różne możliwości promocji, zaczynając od m.in. standardowych płatnych kampanii w social media oraz sieci reklamowej Google, czy również różnorodne aplikacje mobilne. Do wykorzystania jest szerokie spectrum zaawansowanych możliwości, od ścisłego targetowania na konkretne osoby potencjalnie zainteresowane naszym regionem, czy technologie związane z geolokalizacją.

Jest szerokie spectrum możliwości, na których nie tylko Szydłowiec, ale cały powiat może skorzystać. Ponadto prowadząc takie działania można:

 • mierzyć ich wyniki
 • znać ich koszt
 • analizować zwrot z inwestycji

W kilku kolejnych wpisach zostaną przedstawione propozycje działań promocyjnych dla Szydłowca. Umiejętna synergia działań marketingu standardowego i internetowego z jasnym planem jakie są cele kampanii, może zadziałać również w przypadku Szydłowca jak i całego powiatu. Najwyższy czas, aby lokalne władze dostrzegły potencjał marketingu internetowego, oraz intensywniej próbowały wspólnie działać, aby zwiększyć ruch turystyczny i pozyskać nowy biznesdla naszego regionu.

Zachęcam do śledzenia kolejnych wpisów.

Bartosz Kaluga

Właściciel Massive Marketing (kompleksowe usługi marketingowe). Co-Founder and CEO Sintra Consulting Poland (software house - eCommerce and Corporate Portals Development). Absolwent Transatlantic MA Program in East-Central European Studies.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ