Jak utrzymać kamienne powierzchnie w nienagannym stanie?

, 1 czerwca 2022
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kamienne ściany prezentują się bardzo efektownie. Jeśli mają zachować swoje wysokie walory estetyczne, to należy odpowiednio o nie dbać. Kamień nie jest problematyczny w pielęgnacji. Istotne będzie jednak to, aby nie dopuścić do jego zaniedbania i używać odpowiednich środków czyszczących.

Kamienne ściany prezentują się bardzo efektownie. Jeśli mają zachować swoje wysokie walory estetyczne, to należy odpowiednio o nie dbać. Kamień nie jest problematyczny w pielęgnacji. Istotne będzie jednak to, aby nie dopuścić do jego zaniedbania i używać odpowiednich środków czyszczących. Trzeba znać właściwości poszczególnych gatunków kamieni, aby dobrać właściwą pielęgnację. Inne środki sprawdzą się w przypadku twardych kamieni o zwartej strukturze niż skał miękkich i porowatych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w profesjonalną chemię kamieniarską do marmuru, granitu, piaskowca, bazaltu, trawertynu itd.

W jaki sposób czyścić kamień naturalny?

Granit ma szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Na co dzień wystarczy czyścić powierzchnie granitowe za pomocą wilgotnej, miękkiej ścierki. Świetnie sprawdza się szmatka z mikrofibry. Jeśli zabrudzenie nie zmywa się czystą wodą, to można dodać do niej delikatnego detergentu. Wystarczający będzie płyn do mycia naczyń. Wystrzegać należy się czyszczenia granitu preparatami z kwasami. Mocne środki chemiczne mogą przyczynić się do zniszczenia kamienia. Na uporczywe plamy świetnie sprawdza się benzyna ekstrakcyjna, która je rozpuści. Należy nasączyć ścierkę benzyną i przecierać tym zabrudzenie. Alternatywą będzie roztwór powstały po połączeniu sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Należy jednak postępować z tym ostrożnie, aby nie przyczynić się do powstawania przebarwień. Powierzchnie granitowe powinny być poddawane zabiegom polerowania, krystalizacji lub impregnacji. Ma to na celu zabezpieczenie kamienia. Impregnacja sprawia, że nasiąkliwość granitu bardzo maleje.

Jak pielęgnować kamień dekoracyjny, aby był wolny od zabrudzeń?

Do czyszczenia granitu najlepiej używać suchej ścierki z mikrofibry lub wilgotnej szmatki nasączonej wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W przypadku trudnych do wywabiania plam zaleca się sięgać po specjalny odplamiacz. Sposobem na przywrócenie połysku powierzchni z marmuru jest użycie płynu nabłyszczającego, oczywiście przeznaczonego do tego rodzaju kamienia. Dostępne są także środki do przecierania, czyli do ręcznego polerowania. Z kolei do czyszczenia piaskowca należy używać specjalistycznych środków chemicznych i miękkiej gąbki. W przypadku tłustych plam można przeprowadzić delikatne piaskowanie, czyli szlifowanie przy użyciu kawałka piaskowca. Trawertyn wymaga zastosowania łagodnych środków chemicznych. Uporczywych zabrudzeń można pozbyć się przez delikatne szlifowanie. Powierzchnia trawertynu powinna zostać zabezpieczona, warto pokryć ją specjalnym lakierem lub emulsją.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w profesjonalne środki przeznaczone na konkretnego rodzaju kamienia, które oferuje specjalistyczny sklep kamieniarski. Pozwoli to uchronić się przed zniszczeniem powierzchni. Pomimo tego że kamień naturalny jest bardzo wytrzymałym surowcem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i ścieranie, to jednak nieprawidłowa pielęgnacja może przyczynić się do jego zniszczenia w mniejszym lub większym stopniu. Dobrej jakości chemia kamieniarska jest dostępna w sklepie https://www.do-kamienia.pl/. W asortymencie znajdują się preparaty przeznaczone do pielęgnacji, czyszczenia, usuwania plam i impregnacji.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ