„KOCHAM MOJĄ OJCZYZNĘ” – XVI Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej w Gowarczowie

, 14 marca 2019
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Konkurs prowadziły wspólnie: p. Anna Ślufarska reprezentująca POAK w Gowarczowie oraz dyrektor miejscowego Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej p. Elwira Sibiga.

Dnia 5 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Gowarczowie odbył się etap regionalny XVI edycji Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem „KOCHAM MOJĄ OJCZYZNĘ”. Patronat honorowy nad tym szczególnym wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski p. Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego p. Andrzej Bętkowski, Starosta Konecki p. Andrzej Marek Lenart oraz Wójt Gminy Gowarczów p. Stanisław Pacocha. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Gowarczowie, którego prezesem jest p. Janusz Bielecki.

Ponad 130 uczestników ze szkół Powiatu Koneckiego reprezentowało różne placówki oświatowe w czterech kategoriach wiekowych tj.: przedszkola, szkoły podstawowe klasy I – IV, szkoły podstawowe klasy V – VIII oraz szkoły ponadpodstawowe. Uczestnicy występowali w dwóch kategoriach tematycznych, a mianowicie: „poezja” i „pieśń”.

Powiat Konecki w tym dniu reprezentowali: p. Dorota Duda jako Przewodnicząca Rady Powiatu w Końskich oraz p. Damian Rozmus będący urzędującym członkiem Zarządu Powiatu Koneckiego, który podczas przemówienia wygłoszonego na wstępie serdecznie powitał wszystkie osoby zaangażowane w organizację konkursu, a w sposób szczególny wszystkich uczestników konkursu wraz z opiekunami i rodzicami. Podkreślił, że jest pod wrażeniem wykreowania niepowtarzalnej atmosfery konkursu, cieszącego się tak dużym uznaniem i zainteresowaniem. Wyraził wyrazy wdzięczności wobec osób skupionych wokół Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, które swoją codzienną podstawa pełną zaangażowania i szacunku stanowią prawdziwą inspirację do krzewienia w społeczności lokalnego patriotyzmu, promując wśród młodego pokolenia ważne i cenione społecznie wartości jakimi są: poczucie tożsamości narodowej i solidaryzowania się w słusznej idei. Przytoczył słowa wybitnego Polaka Marszałka Józefa Piłsudskiego, że „kto nie szanuje i nie zna swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Zaakcentował, że chciałby aby świadomość przekazu przyczyniła się do doniosłej realizacji konkursu, doskonale wpisującego się w jubileuszowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W konkursie poezji jury w składzie osobowym: przewodnicząca p. Anna Arcab oraz członkowie: p. Kinga Zaborowska i p. Barbara Głuch pierwszym miejscem nagrodzili: Franciszka Bąka z ZPO w Stadnickiej Woli (przedszkola), Wojciecha Misiowca ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Stąporkowie (klasy I – IV), Zuzannę Zielonkę ze Szkoły Podstawowej w Nieświniu (klasy V – VIII) oraz Julię Wąsik z I LO im. KEN w Końskich (szkoły ponadpodstawowe).

W konkursie pieśni jury w składzie osobowym: przewodniczący p. Piotr Zaborowski oraz członkowie: p. Sylwia Armada – prezes Towarzystwa Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka”, p. Małgorzata Pasek, p. Waldemar Kacperski oraz p. Daniel Feliński pierwszym miejscem nagrodzili: wśród solistów: Gabrielę Rozmus – Szkoła Podstawowa w Kłucku (przedszkola); Annę Dziubińską – ZPO w Rogowie (klasy I – IV); Ninę Filiks – SP Nr 2 w Końskich (klasy V – VIII); Alicję Woldańską – I LO im. KEN w Końskich (szkoły ponadpodstawowe). Wśród zespołów zwyciężyły: duet Maria Boruń i Marta Szkurłat – SP w Niekłaniu Wielkim (przedszkola); zespół wokalny „WIOLINKI” – SP w Nieświniu (klasy I – IV); duet Maja i Martyna Stachera – SP Nr 2 w Końskich (klasy V – VIII) oraz zespół „Pasja”– ZPO w Stadnickiej Woli (szkoły ponadpodstawowe).

Zarząd Powiatu w Końskich składa serdeczne podziękowania dla Organizatorów konkursu przyczyniającego się do wzrostu świadomości narodowej oraz zwiększenia znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni wieków, jak również zasłużone gratulacje dla Laureatów, którzy zakwalifikowali się do diecezjalnego etapu konkursu planowanego do przeprowadzenia w dniu 26 kwietnia 2019 roku w Lipskim Centrum Kultury. Wskazać należy, że spośród laureatów etapu diecezjalnego w kategorii „pieśń” Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej przyzna „Nagrodę Specjalną” uprawniającą do reprezentowania Diecezji Radomskiej w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”, który odbędzie się w dniu 9 listopada 2019 r. w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Źródło: konecki.powiat.pl
Opracowanie: Katarzyna Matysiak
fot. Katarzyna Matysiak
fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ