Komendant Krzysztof Banaszek przeszedł na emeryturę

, 5 lutego 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W szydłowieckiej Komendzie Powiatowej PSP odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zdania i przyjęcia obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu. Po 32 latach służby, w tym sześciu ostatnich w Szydłowcu, komendant bryg. Krzysztof Banaszek przeszedł na emeryturę. Stanowisko komendanta powiatowego PSP w Szydłowcu objął mł. bryg. Paweł Sokół.

W przemówieniu komendant Banaszek zaznaczył:

Jestem wzruszony, ale i szczęśliwy, że przez 32 lata służby mogłem realizować swoją pasję. Pragnę z całego serca podziękować wszystkim za okazane wsparcie i pomoc podczas kilkudziesięcioletniej służby pożarniczej.

 

W słowach podziękowania zwrócił się do mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej:

Dziękuję moim przełożonym – st. bryg. Bogdanowi Łasicy za okazane wsparcie i wyrozumiałość. Zameldowałem panu zakończenie służby i zadanie obowiązków komendanta powiatowego… Ja kończę służbę, zostają wspaniali strażacy, dobrze wyszkoleni, sprzęt oraz obiekt w dobrym stanie oraz dobrze wyszkoleni druhowie w dwudziestu czterech jednostkach OSP. Pozostało do realizacji kilka pomysłów w komendzie oraz systematyczne unowocześnianie sprzętu. Proszę o wsparcie dla następcy w działaniach mających na celu ich realizację.

 

Podsumowując sześcioletni okres na stanowisku komendanta powiatowego PSP w Szydłowcu bryg. K. Banaszek podkreślił:

Podziękowania kieruję do starosty Włodzimierza Górlickiego, wicestarosty, członków Zarządu Powiatu, sekretarza Krzysztofa Bernatka, skarbnik Doroty Jakubczyk, radnych oraz pracowników Starostwa Powiatowego. Cieszę się, że mogłem z Państwem współpracować. Dziękuję za wsparcie dla strażaków. Wszystkie inwestycje od 2012 roku realizowane były przy bardzo dużym udziale Powiatu Szydłowieckiego.

Współpracę należy oceniać także po trudnościach, w tych sytuacjach także byliśmy razem, tak było podczas inwestycji i remontów, akcji prewencyjnych, ale i w czasie wydarzeń, których skutki dotykały mieszkańców. To strażacy byli na pierwszej linii, podejmowali trudne decyzje. Odpowiedzialność spoczywała na komendancie, ale pomagała mi zawsze świadomość, że bez względu na skutki, zawsze mogę liczyć na samorządowców. Dziś mogę powiedzieć, że z tej niekończącej się wspólnej walce o bezpieczeństwo mieszkańców i nowoczesny sprzęt – wróciliśmy z tarczą, zwycięsko.

Panie Starosto, szczególnie dziękuję za te sześć lat, za zaszczepianie pomysłów i wspólne ich realizowanie, naukę o funkcjonowaniu samorządu. Znakomicie pasuje do pana powiedzenie, że strażakiem jest się całe życie, dzięki Pana strażackiemu sercu, osobistemu zaangażowaniu i wsparciu została wykonana nadbudowa, remont łazienek, remont garaży, modernizacja oświetlenia, przyłącze ciepłownicze, zakupy nowych samochodów i sprzętu. Uregulowane zostały własności gruntów i nieruchomości. To Pan był gorącym zwolennikiem ufundowania sztandaru dla Komendy – współpraca z Panem była dla mnie wielkim zaszczytem.

 

Słowa podziękowań zostały skierowane m.in. do druhów OSP:

Na ręce prezesa Zarządu Powiatowego druha Aleksego Sasina składam podziękowania dla druhów za lata współpracy, rozwój krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, ale przede wszystkim, że przyjęliście mnie i traktowaliście jak przyjaciela. Jestem spokojny o dalszy rozwój ochotniczego ruchu na terenie powiatu szydłowieckiego, bo wiem, że w każdych warunkach sobie poradzicie, tym bardziej, że zarówno Starosta, Burmistrz i Wójtowie doceniają wasz wkład pracy na rzecz bezpieczeństwa, bo każdy kto ma duszę samorządowca potrafi zadbać o takie formacje, jakimi są ochotnicze straże pożarne.

 

Zwierzchnik powiatowych służb, inspekcji i straży – starosta Włodzimierz Górlicki podczas uroczystej zbiórki podkreślił:

W służbach mundurowych nie powinno się oceniać przełożonego przy podwładnych, ale to jest wyjątkowa sytuacja… Podsumowując sześć lat potwierdzam, panie Komendancie – byłeś wzorem dla innych i mam nadzieję, że pozostali będą  z tego wzorca korzystać. Mam nadzieję, że dźwięk dzwonu, który za chwilę otrzymasz będzie przypominał o wszystkich którzy dzisiaj zebrali się by podziękować za twoją służbę. Niech ten dar przypomina, że jesteś strażakiem –  masz nieść pomoc innym. Ufam, że nadal będziesz tej zasadzie hołdował i jej przestrzegał. Pomagaj innym i rozsiewaj dobro wokół siebie. W uznaniu za zasługi dla mieszkańców powiatu szydłowieckiego i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu starosta Włodzimierz Górlicki wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu Anitą Gołosz i członkiem Zarządu Powiatu Karolem Siebyłą przekazał symboliczny dzwon strażacki.

Rangę uroczystości podkreślił udział m.in.:

 • st. bryg. Bogdana Łasicy – mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,
 • st. bryg. Mirosława Jasztala – zastępcy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP,
 • byłego zastępcy Komendanta Głównego PSP nadbryg. Gustawa Mikołajczyka,
 • komendantów powiatowych i miejskich PSP woj. mazowieckiego,
 • samorządowców, kapelanów, przedstawicieli służb, inspekcji i straży, leśników, policji, ochotniczych straży pożarnych, emerytów, pożarnictwa, związków zawodowych, przedstawicieli firm i instytucji publicznych i organizacji.

W drugiej części uroczystości mł. bryg. Paweł Sokół zameldował mazowieckiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP przyjęcie stanowiska pełniącego obowiązki komendanta powiatowego PSP w Szydłowcu, którego sylwetkę przedstawimy w kolejnym artykule.

 

Źródło: Aktualności powiatu szydłowieckiego

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ