Konkurs opoczyńskiej gwary mówionej

, 9 października 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Finał I Konkursu Opoczyńskiej Gwary mówionej odbył się w ubiegłą niedzielę (7 października) w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. W konkursie zorganizowanym przez Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Opocznie we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Opocznie, udział wzięło w sumie 27 osób

Wydarzenie zrealizowane było w ramach projektu współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nie było ograniczeń wiekowych, dzięki czemu na scenie mogliśmy zobaczyć zarówno dzieci jaki i nestorki opoczyńskiej kultury ludowej. Zgodnie z regulaminem uczestnicy prezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i aktorskie w trzech kategoriach – Monolog, Dialog oraz Scenka rodzajowa z życia opoczyńskiej wsi. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak dialog.

Sceniczną rywalizację rozpoczął dyrektor MDK Andrzej Śliwka gratulując uczestnikom odwagi oraz zaangażowania w kultywowanie opoczyńskiej kultury ludowej. Całość zmagań konkursowych poprowadził zaś Adam Grabowski, dyrektor Muzeum w Opocznie. Występy uczestników oceniała trzyosobowa Komisja Konkursowa w składzie: Stanisława Dłużewska-Pawlik – etnograf, Paulina Fura – filolog polski, dr Jan Łuczkowski – etnograf. Ocenie podlegała między innymi zgodność prezentowanych treści z tradycją regionu, zachowanie ludowego charakteru prezentacji, właściwy dobór repertuaru, sposób i poziom wykonania, autentyzm oraz ogólny wyraz artystyczny. Dodatkowe punkty można było zdobyć za przygotowaną scenografię.

Po trwających blisko trzy godziny występach Komisja Konkursowa postanowiła przyznać nagrody najlepszym. W kategorii Scenka rodzajowa przyznano dwa pierwsze miejsca. Wystąpiły zespoły w składzie: Anna Orłowska, Bożena Fura, Zofia Warczyńsak, Krystyna Borowiecka – które odegrały pierzawkę oraz Anna Koperek, Monika Adamkowka, Magda Stańczyk, Julia Szwąder, Faustyna Borowiecka, Ala Szwąder, Franek Rogulski, Kamila Biniek i Szymon Biniek, którzy odegrali zabawę taneczną. W kategorii Dialog miejsce pierwsze zdobył: Krystyna Miśkiewicz i Danuta Kędziora, miejsce drugie: Barbara Karbownik i Krystyna Świerczyńska. Natomiast w kategorii Monolog miejsce pierwsze: Zofia Warczyńska, miejsce drugie Marianna Ksyta oraz miejsce trzecie Anna Wąsik. Przyznane zostały również wyróżnienia. Warto dodać, że na laureatów, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Podstawowym założeniem projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego odbył się opoczyński Konkurs, jest wydanie „Słownika gwary opoczyńskiej”. Publikacja jest już na ukończeniu i ukaże się drukiem w listopadzie bieżącego roku. Natomiast już teraz zapraszamy wszystkich na I Konkurs Opoczyńskiej Gwary Pisanej, którego głównym organizatorem będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie. Finał 15 października 2018 r. o godzinie 16:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ