Konsultacje społeczne w sprawie miejskiego deptaka

, 30 marca 2018
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

W środę, 28 marca, w Opocznie odbyły się konsultacje społeczne projektów dotyczące w sprawie miejskiego deptaka przy ul. E. Biernackiego.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Społeczne konsultacje

W konsultacjach wzięli udział: Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna, Zbigniew Sobczyk, zastępca burmistrza, Andrzej Śliwka, p.o. dyrektora Miejskiego Domu Kultury, Rafał Knop, architekt, Mariola Saternus, inspektor z opoczyńskiego zespołu ds. promocji i kultury, radni: Tomasz Rurarz, Wiesław Turek i Ryszard Starus oraz młodzież z opoczyńskich szkół.

Uczestnicy konsultacji mieli okazję zapoznać się ze wstępnymi koncepcjami zagospodarowania pasażu miejskiego, na którym – dzięki pomocy studentów ASP – ma powstać rozpoznawalne dla wszystkich mieszkańców Opoczna miejsce.

Należy podkreślić, że prace studentów miały na celu wyeksponowanie w przestrzeni publicznej ceramicznej tożsamości naszego miasta. Powstałe opracowania, mają pomóc w przygotowaniu ostatecznej wersji estetycznego zagospodarowania deptaka miejskiego wzdłuż ul. Biernackiego. Koncepcję tę omówił i przybliżył młodzieży Rafał Kądziela wraz z Andrzejem Śliwką.

– Opoczyńskie płytki – szczególnie te z okresu międzywojennego – przetrwały w wielu obiektach zarówno prywatnych jak i publicznych. Można odnaleźć je w takich miastach jak: Warszawa, Łódź, Gdynia, czy nawet Lwów, a ich wzory są niesamowite. Dziś są również inspiracją dla artystów wielu dziedzin – mówił podczas spotkania z uczniami opoczyńskich szkół burmistrz miasta.

,,Strefa ceramika”

Oprócz konsultacji z mieszkańcami oraz ekspertami z uczelni wyższych opoczyński magistrat współpracuje również z architektem, który oprócz wiedzy specjalistycznej od urodzenia zna specyfikę naszego miasta i jest jego pasjonatem. R. Knop, bo o nim mowa, przygotował swoją koncepcję nazwaną roboczo „strefą ceramika” przy opoczyńskim deptaku.

Podczas spotkania 10 projektów zagospodarowania deptaka miejskiego przygotowanych przez studentów ASP w Łodzi zaprezentowała i omówiła M. Saternus.

Podsumowaniem konsultacji społecznych było głosowanie. Jego wyniki są cenną wskazówką, w którą stronę należy ukierunkowywać pracę nad nowym pasażem miejskim.

Podziękowania

Na koniec burmistrz Opoczna podziękował za udział w konsultacjach dyrekcji, opiekunom, a przede wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w spotkaniu.

Warto zaznaczyć, że sam proces konsultacji na temat deptaka rozpoczął się od spotkania z profesorem Zbigniewem Dudkiem – zarówno na uczelni, jak i w przestrzeni Opoczna – mówił na wczorajszym spotkaniu Andrzej Śliwka. Później miał miejsce m.in. wspólny projekt Urzędu Miejskiego i ZSS Nr 3 w Opocznie, podczas którego młodzież przedstawiła koncepcje zagospodarowania różnych części Opoczna.

Ponadto odbywały się różnego rodzaju spotkania i konferencje, jak ta z zakresu urbanistyki, która zaowocowała współpracą z dr Dagmarą Kociubą z UMCS w Lublinie oraz studentami uczelni. Władze Opoczna nawiązały również kontakt z ASP w Łodzi oraz przeprowadziły spotkania konsultacyjne z przedstawicielami opoczyńskiego przemysłu ceramicznego

Źródło: Miasto Opoczno

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ