Jakie krzesła wybrać do jadalni

, 25 kwietnia 2019
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Przy obecnej ogromnej gamie wyboru, postaramy się dziś przybliżyć Wam jedne z najbardziej kultowych krzeseł o jakich słyszał świat.

Rodzaje krzeseł

Aranżacja jadalni może wydawać się nam banalnie prosta, potrzebujemy przecież tylko stołu i krzesła. Jednak przy odrobinie kreatywności można to miejsce uczynić główną atrakcją domu, gdzie goście oraz domownicy będą spędzać wspólnie czas jedząc razem posiłki. Przy dużym okrągłym lub kwadratowym stole w dobry nastrój wprowadzi nas odpowiednie oświetlenie, a co z krzesłami? Właśnie na tym skupimy się dzisiaj, przedstawimy Wam jedne z najbardziej kultowych krzeseł, o jakich słyszał świat.

Krzesła numer 14

Michael Thonet, najsławniejszy producent drewnianych krzeseł jest twórcą owego modelu. O Thonecie i historii krzeseł pisaliśmy już pokrótce w tym artykule, zapraszamy do lektury, a teraz przejdźmy do konkretów.

Krzesło numer 14 jest klasykiem jeśli chodzi o dekorację wnętrz. Projekt modelu powstał w 1859 roku, a od tego czasu sprzedano aż 60 milionów egzemplarzy. Thonet został nagrodzony za ten model złotym medalem na Wystawie Światowej w Paryżu. Nic dziwnego, minimalistyczna konstrukcja składająca się z efektownie wygiętych drewnianych elementów, przełamywała tamtejsze trendy, a obecnie jest wyznacznikiem meblarskiego kunsztu i kreatywnego stylu.

Klasyka PRL-u – Krzesła Patyczak

W czasach PRL-u polski design odnosił wielkie sukcesy w aranżacji wnętrz. Kultowy fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego, lub słynne patyczaki projektowane w radomskiej fabryce mebli Fameg sławiły nasz kraj na cały świat. To właśnie szczebelkowe krzesła, których design nawiązuje do modeli windsorskich, jednak z uproszczoną formą, najbardziej zawojowały świat. Dzięki uproszczeniu projektu konstrukcja zyskała bardziej uniwersalny charakter i co za tym idzie również popularność. Właśnie dlatego Krzesła A 5910 i jego młodszy odpowiednik model A 1102/1, świetnie sprawdzają się w aranżacji najróżniejszych wnętrz, niezależnie od stylistyki.

Oba wspomniane modele są wykonane z litego drewna i dostępne w szerokiej palecie kolorów. Idealnie pasują do wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim, retro i tradycyjnym. W Szwecji produkowane są odpowiedniki naszych polskich patyczaków, znane pod nazwą Lila Aland.

Krzesła B-165

Charakterystyczne krzesło z podłokietnikami, to kolejny projekt Michaela Thoneta, który na stałe wszedł do wnętrzarskiej klasyki. Model ten ma nieco bardziej skomplikowaną formę niż inne projekty niemieckiego stolarza, ale charakterystyczny dla jego mebli sposób kształtowania drewna również został tu zawarty. W rezultacie elementy zdobiące krzesło tworzą kompozycję płynnych, regularnych kształtów. Krzesło B-165 ma co prawda mniej uniwersalną stylistykę i bliżej mu do stylu retro niżeli nowoczesnego, ale przy odpowiedniej modyfikacji wnętrza można je wpasować gdzie tylko zechcemy.

Krzesła małżeństwa Eamesów

Krzesła wykonane przez małżeństwo Eamesów są jednymi z najpopularniejszych modeli krzeseł w nowoczesnych aranżacjach. Jako iż Ray i Charles uznawani są za ikony designu XX wieku pewnością każdy zapewne zna ich dzieło. Plastikowe profilowane siedzisko z metalowymi lub drewnianymi nóżkami, łączone ze sobą siatką wsporników. Model wspomnianego krzesła idealnie komponuje się z nowoczesnymi trendami. To wszystko dzięki temu, iż krzesło to jest proste w formie, a wykonanie wciąż eleganckie. Ponadto w tamtych czasach było to pierwsze krzesło plastikowe bez obicia, co nadawało mu niezwykle nowoczesnego wyglądu. Dziś charakterystyczne siedzisko możemy podziwiać w wielu aranżacjach i świetnie komponuje się z nowoczesnym stylem.

Może się wydawać, że zakup krzeseł jest błahą rzeczą, ale pamiętajmy w dzisiejszych czasach, krzesła nie czynią tylko funkcji martwego przedmiotu – obecnie są integralną częścią wystroju każdego domu. W zależności od decyzji podjętych podczas aranżacji mogą być punktem startowym i głównym elementem wyróżniającym się na tle reszty mebli, lub tylko dopełnieniem dekoracyjnych ekscesów, którymi są inne elementy naszych domów.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie stolmos.pl

stolmos krzesła

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ