,,Kulinarny Kalejdoskop Filmowy” w gminie Poświętne

, 14 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

9 grudnia w gminie Poświętne odbyło się spotkanie polskiej kuchni i kinematografii – ,,Kulinarny Kalejdoskop Filmowy”, promujące dziedzictwo filmowe oraz kulinarne gminy i województwa łódzkiego.

9 grudnia w gminie Poświętne odbyło się spotkanie polskiej kuchni i kinematografii – ,,Kulinarny Kalejdoskop Filmowy”.  Wydarzenie miało na celu promocję dziedzictwa filmowego oraz kulinarnego gminy Poświętne i całego województwa łódzkiego. Podczas spotkania zaprezentowano potrawy nawiązujące do produkcji filmowych i telewizyjnych realizowanych na terenie gminy i województwa.

Gospodarzami wieczoru byli wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Artur Bagieński, prezes Stowarzyszenia ,,Poświętne – nakręcona gmina” Wojciech Jaskuła oraz wójt gminy Poświętne Michał Franas. Wśród zaproszonych gości znaleźli się włodarze innych gmin w powiecie opoczyńskim, proboszcz parafii w Studziannie, zastępca burmistrza Opoczna, sekretarz miasta Opoczno, sekretarz gminy Białaczów, przewodniczący Rady Miasta Opoczno, przewodniczący RG Poświętne, zastępca wójta gminy Poświętne,  sekretarz gminy Żarnów i wiele innych.

Po przywitaniu gości przez wójta gminy Poświętne, zaprezentowano spot filmowy promujący gminę autorstwa Pawła Kacprzaka. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Poświętnem wykonali dla zgromadzonych gości kilka utworów muzycznych, w tym pochodzących z filmów i seriali realizowanych na terenie gminy, takich jak m.in. ,,Jak rozpętałem drugą wojnę światową” oraz ,,Czterej pancerni i pies”.

Prezes Stowarzyszenia ,,Poświętne – nakręcona gmina” przygotował dla zebranych prelekcję przedstawioną za pomocą dynamicznej prezentacji multimedialnej. Wojciech Jaskuła przybliżył produkcje realizowane na terenie gminy i podzielił się z gośćmi zabawnymi anegdotami pochodzącymi wprost z planów filmowych zaprezentowanych produkcji. Po zakończeniu prelekcji, jej autor wraz z wójtem gminy wręczyli wicemarszałkowi Arturowi Bagieńskiemu pamiątkową koszulkę Stowarzyszenia. Ponadto, wicemarszałek wręczył proboszczowi parafii w Studziannie certyfikat, który potwierdza wygraną projektu gminy w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego. Część artystyczną zakończył występ gospodyń wiejskich z Dęby wspieranych przez Józefa Głąbińskiego, Czesława Koneckiego oraz Agnieszkę Matuszczak.

Przed przystąpieniem do degustacji filmowych i regionalnych potraw, wszyscy otrzymali od organizatorów katalogi ,,Poświętne – wiele pasji w jednym regionie”.  Na stołach znalazły się regionalne przysmaki takie jak pierogi z borówką, pieczone mięsa, racuszki drożdżowe z jabłkiem, pasztet z borowikami czy tradycyjny piernik. Wśród filmowych potraw królowały ,,Wigilijne pierogi Hubala”, ,,Sałatka doktor Ewy”, ,,Grochówka ułana Janka”, ,,Sałatka radiotelegrafistki Lidki”, ,,Zalewajka Dolasa”, ,,Pyzy mojej matki…”, ,,Kiełbaski a’la Gustlik”, ,,Kapusta po żołniersku”, ,,Pancerny bigos”, ,,Szpek Gustawa Jelenia” i ,,Kotlety de volaille a’la Franek Dolas”. Podczas degustacji odbył się konkurs wiedzy filmowej.

Wydarzenie zostało zrealizowane ze środków Partnera Regionalnego – Samorządu Województwa Łódzkiego.

 

Źródło: Urząd Gminy Poświętne

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ