Lekcja WOS-u w skarżyskim starostwie

, 17 kwietnia 2019
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Lekcja WOS-u w starostwie to nie tylko okazja do bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami powiatu, ale także dobre połączenie teorii z praktyką.

We wtorek 16 kwietnia uczniowie Branżowej Szkoły Zawodowej I stopnia działającej przy Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej w ramach zajęć przedmiotowych z WOS-u (wiedza o społeczeństwie) odwiedzili starostwo powiatowe. Starosta Artur Berus, wicestarosta Anna Leżańska i sekretarz Małgorzata Nosowicz wspólnie z pracownikami starostwa przybliżyli młodzieży rolę samorządu powiatowego, omówili, jakie sprawy mogą mieszkańcy powiatu załatwić w starostwie oraz wspólnie odwiedzili wydziały – Komunikacji i Transportu, Architektury, Budownictwa i Zagospodarowania Przestrzennego, Biuro Rady oraz Zarząd Dróg Powiatowych. Uczniowie gościli także w gabinecie Starosty.

Nietypowa lekcja Wos-u, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej przybliżyła młodzieży Branżowej Szkoły Zawodowej I stopnia strukturę samorządu w Polsce, jak kształtują się władze samorządowe oraz jakie zadania realizuje samorząd powiatowy. Ponadto podczas bezpośredniej wizyty w wydziałach starostwa oraz Zarządzie Dróg Powiatowych naczelnicy, kierownicy i dyrektor zapoznali uczniów m.in. z zagadnieniami dotyczącymi procedury związanej z rejestracją pojazdów, sprzedażą pojazdów lub wymianą dowodu rejestracyjnego, gdzie i kto wydaje pozwolenia na budowę, jakie inwestycje wymagają pozwolenia na budowę, a które tylko samego zgłoszenia, czym zajmuje się na co dzień Zarząd Dróg Powiatowych i jakie inwestycje drogowe realizuje. W Biurze Rady młodzież odwiedziła gabinet przewodniczącego, dowiedziała się jak pracują radni, ilu radnych zasiadało w radzie powiatu od początku powstania powiatu, w jakiej formie rada podejmuje decyzje. Następnie uczniowie wraz z opiekunami – Dorotą Prokop, nauczycielką WOS i Anną Klimczak-Ciurą, pedagogiem, szkolnym zostali zaproszeni do gabinetu starosty Artura Berusa, gdzie zostali przywitani także przez wicestarostę Annę Leżańską. Tam została im przybliżona codzienna praca starostów.

Chętni mogli na chwilę wcielić się w rolę Starosty zasiadając za jego biurkiem, gdzie starosta podpisuje ważne decyzje i dokumenty. Podczas rozmów przy słodkim poczęstunku młodzież opowiadała ciepło o swojej szkole, chętnie także zadawała starostom pytania. Zainteresowani byli głównie bieżącymi sprawami powiatu, pytali także jak się osiąga sukces. Starosta A. Berus zaznaczył, że aby osiągnąć sukces w działaniach samorządowych potrzebne jest zaangażowanie wszystkich. Mówił także, że w życiu trzeba stawiać sobie cele i nie poddawać się w dążeniu do ich osiągnięcia. – Stawiajcie sobie cel i wierzcie w ten cel. Te słowa starosty bardzo spodobały się uczniom. Na koniec wizyty w starostwie wszyscy życzyli sobie Wesołych Świąt Wielkanocnych. – Panie Starosto, to co Pan powiedział, aby w życiu się nie poddawać, od teraz będą moim mottem – powiedział na pożegnanie jeden z uczniów.

Lekcja WOS-u w starostwie to nie tylko okazja do bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami powiatu, ale także dobre połączenie teorii z praktyką.

Źródło: skarzysko.powiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ