Maleniec na 8 bitach – wystawa o rewolucji informatycznej lat 80-90

, 7 maja 2019
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

4 maja w Zakładzie Hutniczy w Maleńcu odbyła się wystawa pt. “Maleniec na 8 bitach” na której przypomniano początki rewolucji informatycznej z lat 80-90tych

W minioną sobotę 4 maja br. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu stał się scenerią dla niezwykłej wystawy, na której przypomniano początki rewolucji informatycznej z przełomu lat 80-90-tych XX wieku. Ekspozycja była częścią wydarzenia pn. “Maleniec na 8 bitach”, które zadebiutowało po raz pierwszy rok wcześniej i przyciągnęło niemałą grupę zwolenników dawnej techniki i gier komputerowych.

Na wystawie można było zobaczyć stare 8 i 16-bitowe komputery, których nazwy pamięta się do dziś: ZX Spectrum, Atari, Commodore, Amiga i Amstrad. Wystawie towarzyszył turniej oldschoolowych gier komputerowych, który cieszył się olbrzymią popularnością. Chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności w takich grach jak: River Raid (Atari 7800), Street Fighter (Sega Mega Drive), Pac Ran (Atari 2600), Sega Rally (Sega Saturn), International Karate (Atari 130 XE) oraz Pong (Ameprod).

Nad organizacją turnieju czuwało Retro Granie ze Starachowic, zaś atrakcyjne nagrody dla zwycięzców poszczególnych rozgrywek ufundowała firma Informix s.c. Karol Kołba i Jakub Kosmal z Końskich, która współorganizowała całe wydarzenie. W program imprezy wpisały się również “Machniaria” tj. pokazy dawnych technologii wytwórczych i warsztaty edukacyjne zorganizowane przez Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Objęły one m.in. zajęcia z robotyki dla najmłodszych, podczas których prowadzona była nauka programowania z wykorzystaniem zestawów klocków LEGO, a także warsztaty z kowalstwa i płatnerstwa, w trakcie których można było samodzielnie wykuć gwoździa. Podczas wydarzenia zmontowano replikę armaty czarnoprochowej z XIX wieku oraz przeprowadzono instruktaż jej obsługi. Maciej Sztolcman opowiedział o XIX-wiecznych systemach mierniczych i sposobach wyznaczania wysokości i długości z wykorzystaniem sznura i łaty mierniczej. Nie zabrakło również waty cukrowej, dmuchańców oraz innych atrakcji dla najmłodszych, które zapewniło Stowarzyszenie “Fabryka Zabawy” z Dęby.

Źródło: konecki.powiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ