“Młodzież Zapobiega Pożarom” – szydłowieckie powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

, 4 kwietnia 2019
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares

28 marca odbyły się szydłowieckie powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – “Młodzież Zapobiega Pożarom”

POK Magikator 500 to rodzaj – prądownicy, czujnika bezruchu, czy prążkowanej opaski kapturowej o długości 5 metrów? Inopur zaliczamy do – podręcznego sprzętu burzącego, sprzętu ratownictwa mechanicznego, czy wyposażenia osobistego ratownika? Monotlenek diwodoru to – woda utleniona, nazwa proszku gaśniczego, a może rzadko stosowana nazwa wody? – Między innymi z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy turnieju “Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Do testu obejmującego 25 zagadnień z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ochrony ludności i ekologii, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, znajomości sprzętu  ratowniczo-gaśniczego oraz wiedzy na temat tradycji i historii ruchu strażackiego, przystąpiło 33 uczestników szydłowieckich eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom”, wyłonionych spośród zwycięzców etapu gminnego trzech kategoriach wiekowych.

Organizatorzy turnieju  – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu oraz Zarząd Powiatowy Związku OSP RR w Szydłowcu – dołożyli wszelkich starań, aby młodzież, która rozwija swoją wiedzę w tej dziedzinie, poczuła się wyróżniona i doceniona.  Świadczy tym o m.in.  merytoryczne przygotowanie uczestników, wyskoki poziom współzawodnictwa (dogrywka w fazie finałowej) oraz cenne nagrody. Popularyzowanie tej formy wiedzy i umiejętności spotkało się z uznaniem: Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz samorządów – Powiatu Szydłowieckiego: gmin: Szydłowiec, Chlewiska, Orońsko, Jastrząb, Mirów, a także instytucji: Regionalnej Dyrekcji  Lasów Państwowych w Radomiu i Wojewódzkiego Funduszu Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Radomiu.

Szydłowieckie eliminacje powiatowe turnieju, odbyły się 28 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Uczestników oraz ich opiekunów powitali: Wicestarosta Powiatu Szydłowieckiego Anita Gołosz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu mł. bryg. Paweł Sokół oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Szydłowcu dh Aleksy Sasin.

Młodzież, zasiadająca w losowo wybranych miejscach, po rozdaniu pisemnych testów, przystąpiła do rozwiązywania 25-minutowego quizu. Rywalizacja była tak emocjonująca, że o wyłonieniu zwycięzców w poszczególnych kategoriach zdecydowała dogrywka.Nad prawidłowym przebiegiem eliminacji czuwała komisja w składzie: dh Aleksy Sasin, bryg. Paweł Frysztak i mł. bryg Bartłomiej Wilczyński.

Kolejność zajętych miejsc przedstawiała się następująco:

I grupa (uczniowie klas I – VI szkół podstawowych):

 1. Bartosz Maciejczak – PSP w Sadku
 2. Michał Gałczyński – PSP Nr 2 w Szydłowcu
 3. Nadia Jeziorska – PSP w Bieszkowie Dolnym

II grupa (uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych oraz gimnazjum klas III):

 1. Aleksandra Skórkiewicz – PSP Nr 2 w Szydłowcu
 2. Maria Karpeta – PSP w Majdowie
 3. Oliwia Sokołowska – PSP w Majdowie

III grupa (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych):

 1. Bartłomiej Petrykowski – Zespół Szkół im. KOP w Szydłowcu
 2. Michał Mosiołek – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Szydłowcu
 3. Patryk Niewadzisz – Zespół Szkół im. KOP w Szydłowcu

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowe nagrody oraz dyplomy, które wręczali: Anita Gołosz – Wicestarosta Powiatu Szydłowieckiego , mł. bryg. Paweł Sokół – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szydłowcu, Dh Aleksy Sasin – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Szydłowcu oraz Krzysztof Adamczyk – Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Szydłowcu.

Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca w każdej z grup wiekowych będą reprezentować powiat szydłowiecki 27 kwietnia 2019 r. na Eliminacjach Wojewódzkich OTWP w gminie Lesznowola.

Pragniemy wyrazić wielką wdzięczność instytucjom i darczyńcom, którzy wspierają naszą szczytną ideę upowszechniania zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, postępowania w życiu codziennym, jak i w przyszłej karierze zawodowej naszych najmłodszych członków społeczności – podkreśla oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Szydłowcu mł. bryg. Bartłomiej Wilczyński. Serdecznie dziękujemy opiekunom za zaangażowanie i wzorowe przygotowanie uczniów.

Źródło: szydlowiecpowiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ