Budowa nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu ukończona

, 6 maja 2019
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Budowa nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu dobiegła końca, koszt budowy i wyposażenia wyniósł prawie 9 milionów zł.

Największa inwestycja w historii szydłowieckiego Muzeum – prowadzona w całości ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, pod nazwą: Budowa nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu dobiegła końca. Łączna wartość projektu – koszt budowy nowego budynku oraz koszt jego wyposażenia, wyniosła 8 738 012 zł.

Dzięki odpowiedniej organizacji i dobrej współpracy wszystkich zaangażowanych w budowę stron, prace budowlane zakończone zostały już w listopadzie 2018 roku, tj. dwa miesiące przed pierwotnie zakładanym terminem, co pozwoliło na aranżację i wyposażenie wnętrz nowej siedziby już w pierwszym kwartale 2019 roku. Budynek o kubaturze blisko 5000 m³ i powierzchni użytkowej ponad 1175 m² mieszczący, m.in.: salę konferencyjno-edukacyjną, sale edukacyjne, pracownie, bibliotekę/pracownię dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej, pokoje administracji, magazyny zbiorów na przełomie lutego i marca zapełniły meble oraz wszelkie niezbędne do pracy urządzenia techniczne. Od stycznia działa winda panoramiczna łącząca wszystkie trzy kondygnacje w pełni klimatyzowanego budynku, wyposażonego w nowoczesny system wentylacji i klimatyzacji. W magazynach zbiorów, zaaranżowanych również na potrzeby prac studyjnych i edukacyjnych, dodatkowo zamontowano specjalistyczny system do precyzyjnego regulowania warunków klimatycznych. W ostatnich dniach marca biura Muzeum i pracownie przeniesione zostały z zamku do nowego gmachu, ale prace adaptacyjne potrwają jeszcze przez kolejne tygodnie.

Powstanie nowej siedziby jako centrum administracyjno-edukacyjnego Muzeum ma znaczenie fundamentalne dla dalszego rozwoju szczególnej, nie tylko w skali kraju szydłowieckiej placówki. Obiekt stwarza optymalne warunki pracy i bezpiecznego przechowywania muzealnych zasobów instrumentologicznych i historyczno-artystycznych. Pozwala również na zwiększenie oferty edukacyjnej oraz rozwinięcie działań o charakterze naukowo-badawczym. Jest fundamentem dla realizacji szerszego wieloetapowego planu rozwoju Muzeum, zakładającego m.in. zwiększenie dostępności do oferty Muzeum poprzez poszerzenie infrastruktury ekspozycyjnej w zamku. Nowe wystawy instrumentologiczne oraz historyczne nie tylko pozwolą na udostępnienie większej liczby cennych dla tradycji muzycznej muzealiów na przestrzeni niemal dwukrotnie większej aniżeli tej, jaką ekspozycje zajmują w chwili obecnej (a więc do ok. 520 m²). Pozwolą także ukazać historyczny urok i urodę dotychczas zajmowanych przez muzealne magazyny i biura, najciekawszych XV-XVI-wiecznych zamkowych wnętrz, dekorowanych renesansowymi polichromiami i stropami kasetonowymi.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu uświetniająca zarazem Jubileusz 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego planowana jest na drugą połowę maja. Więcej informacji wkrótce.

Źródło: muzeuminstrumentow.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ