Nawozy dolistne a nawozy systemowe – podstawowe różnice

, 2 sierpnia 2018
  • 15
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    15
    Shares

Prawidłowe nawożenie roślin uprawnych wymaga wielu zabiegów, przez co nawożone rośliny cechować się będą odpowiednią kondycją, odpornością na patogeny chorobotwórcze, a także dadzą solidny plon.

Wielu rolników mierzy się z dylematem, który rodzaj nawożenia wybrać, by prawidłowo i kompleksowo zadbać o swoje uprawy. Aby móc dokonać ten wybór koniecznym jest zapoznanie się z podstawowymi różnicami między najpopularniejszymi nawozami obecnymi na rynku – s nawozami dolistnymi i nawozami doglebowymi.

Czym są nawozy doglebowe systemowe?

Nawozy doglebowe to produkty szeroko stosowane, które łączą w sobie najważniejsze składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i plonowania roślin uprawnych. Skład nawozów doglebowych – systemowych to przede wszystkim łatwo przyswajalny azot, fosfor oraz potas. W niektórych nawozach  dodatkowo producenci domieszkują inne, stymulujące i chroniące rośliny uprawne – np. cynk, mangan, miedź, czy żelazo.

Składniki odżywcze dostarczane przez nawozy klasyczne pobierane są za pomocą systemu korzennego rośliny uprawnej. W ten sposób najefektywniej dostarczane są do struktury rośliny makroelementy – azot, potas oraz fosfor. Składniki te wchłaniają się o wiele dłużej i mniej wydajnie niż ma to miejsce w przypadku nawozów dolistnych. Nawozy doglebowe stosowane są jako podstawowe źródło najważniejszych substancji odżywczych do roślin.

Czym są nawozy dolistne?

Nawozy dolistne to stosowane doraźnie mieszaniny najważniejszych mikro- oraz makroelementów usprawniających prawidłowy rozwój roślin, intensyfikujących ich plonowanie, a także kompleksowo stymulujących, wzmacniających i chroniących przed patogenami chorobotwórczymi.

Nawozy – w przeciwieństwie do nawozów doglebowych systemowych – aplikowane są na zielone liście roślin – liście oraz łodygi, skąd sprawnie oraz efektywnie wchłaniane są do tkanek roślin. Stosowanie nawozów dolistnych opiera się przede wszystkim na doraźnym ich aplikowaniu w okresach niedoboru kluczowych mikroelementów. Nawozy te są o wiele mniej trwałe i są narażone na zmycie z powierzchni roślin poprzez odpady atmosferyczne. Nawozy dolistne mogą być stosowane przez cały okres wegetacyjny roślin uprawnych, a ich skład uzależniony jest od rodzaju rośliny.

Zwykle skład nawozów dolistnych zawiera takie mikroelementy jak: miedź, mangan, żelazo, bor, cynk, siarkę, czy sód. Należy pamiętać o tym, że dokarmianie dolistne powinno być przeprowadzane wyłącznie w formie doraźnych, pojedynczych aplikacji, które skutecznie uzupełniają nawożenie systemowe.

Treść sponsorowana

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ