„Niektórzy lubią poezję”. Turniej poezji Czesława Miłosza w Szydłowcu

, 13 marca 2019
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Shares

We wtorek 5 marca 2019 r. w Zespole Szkół im. KOP w Szydłowcu, odbyła się V edycja popularyzującego twórczość poetycką konkursu recytatorskiego „Niektórzy lubią poezję”, poświęconego twórczości Czesława Miłosza, laureata Literackiej Nagrody Nobla, z okazji 15-tej rocznicy jego śmierci.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich gimnazjum, ósmych szkoły podstawowej  oraz ponadgimnazjalnych.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Julia Górlicka – PSP nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu z utworem „Trwoga”, II miejsce uzyskała Agata Chowańska, uczennica SP im. M. Konopnickiej w Pawłowie, recytując wiersz „W Warszawie”, III miejsce Daria Augustyniak – PSP nr 1 im. Jana III Sobieskiego z utworem  „Nadzieja”.

W kategorii klas gimnazjalnych I miejsce zajął Bartosz Pudzianowski – PSP nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu, prezentując utwór  „Który skrzywdziłeś”, II miejsce Eliza Figarska PSP nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu z utworem  „Zapomnij”, natomiast III miejsce Aleksandra Głuch – PSP nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu,  prezentując utwór  „Piosenka o końcu świata”.

W kategorii szkół średnich I miejsce zdobyła Klara Karpeta  z utworem  „Do polityka” – ZSO im. H. Sienkiewicza,  II miejsce Olga Korba- utwór „Przedmowa”- ZSO im. H. Sienkiewicza,  III miejsce Rafał Czaja – „Piosenka o końcu świata” – ZS im. KOP w Szydłowcu.

Pracę komisji składającej się z nauczycieli reprezentujących wszystkie typy szkół, wsparła z ramienia Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Patrycja Wlazło.

Czesław Miłosz w utworze „Przedmowa” napisał:

[…]

Czym jest poezja, która nie ocala
Narodów ani ludzi?
Wspólnictwem urzędowych kłamstw,
Piosenką pijaków, którym ktoś za chwilę poderżnie gardła,
Czytanką z panieńskiego pokoju.

To, że chciałem dobrej poezji, nie umiejąc,
To, że późno pojąłem jej wybawczy cel,
To jest i tylko to jest ocalenie.

[…]

Gratulując laureatom pozostaje życzyć przy okazji nam wszystkim, by obcowanie z wysoką kulturą nie stawało się wyłącznie pozorem, ale by było środkiem do odnowy duchowej i estetycznej.

Źródło: szydlowiecpowiat.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ