#1 Nowe szycie makatki – wernisaż wystaw

, 26 stycznia 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Makatka to nie taka zwykła szmatka! – Tymi słowami rozpoczął się w czwartkowe południe (25 stycznia) wernisaż wystawy w ramach projektu „#1 Nowe szycie makatki/otwarty konkurs”.

#1 Nowe szycie makatki – wernisaż wystawy

W sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Opocznie zgromadziło się liczne grono miłośników kultury ludowej, rękodzieła, hafciarstwa,  a przede wszystkim opoczyńskie twórczynie ludowe. Otwarcia wystawy dokonał dyrektor opoczyńskiego Muzeum Adam Grabowski wraz z wicedyrektor Łódzkiego Domu Kultury Moniką Matusiewicz oraz pracownikami Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi – Kuratorem Zespołu Działów Etnograficznych dr Piotrem Czepasem oraz Alicją Woźniak. Obecni byli także zastępca burmistrza Opoczna Anna Zięba, przedstawiciel Marszałka województwa łódzkiego Jan Wieruszewski, skarbnik powiatu opoczyńskiego Anna Słoniewska a także koordynator projektu z ramienia ŁDK Danuta Wachowska. Szycie makatki cieszy się dużym zainteresowaniem.

szycie makatki

Projekt #1 Nowe szycie makatki/otwarty konkurs realizowany był przez Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przy wsparciu Muzeum Regionalnego w Opocznie. Został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem była przede wszystkim reaktywacja tradycji w nowym wydaniu, przypomnienie oraz ożywienie starych form twórczości hafciarskiej.

W konkursie wzięły udział 82 osoby. Powstało 158 makatek, afinałem projektu jest właśnie pokonkursowa wystawa prac prezentowana aktualnie w Opocznie. Co ważne, pośród laureatów znalazło się najwięcej twórczyń z regionu opoczyńskiego.

Wystawę w opoczyńskim Muzeum można zwiedzać do 7 marca 2018 r.

Źródło: Muzeum Regionalne w Opocznie

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ