Nowy zalew za ponad 3 mln złotych

, 31 stycznia 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W Szydłowcu trwa modernizacja zalewu, która ma zakończyć się do maja 2018 roku. Zbiornik ma stać się atrakcją turystyczną, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

W Szydłowcu szykują się ogromne zmiany. Obecnie trwają prace modernizujące jazu, czyli budowli hydrotechnicznej, która pozwoli, między innymi, na utrzymanie w zalewie stałego poziomu wody. Ten etap ma kosztować niecałe 480 tysięcy złotych.

Połowę tych pieniędzy otrzymamy w formie dotacji, a połowa będzie z finansowania w formie pożyczki, która może być w 30 procentach umorzona – mówił w 2017 roku na lipcowej konferencji burmistrz Szydłowca Artur Ludew.

Całość przeprowadzonych prac będzie znacznie droższa – szacunkowo ma to być około 3,3 miliony złotych. Z czego aż 2,8 miliona to kwota dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina w kwietniu br. podpisała stosowną umowę.

Ambitne plany i krótki termin na realizację zadania

Co ciekawe, nie tylko sam zbiornik zostanie odnowiony, ale także rozległe tereny wokół niego. Najbardziej obiecującym jest planowany deptak, który ma połączyć tereny zalewu z rynkiem głównym, a później także z Parkiem Radziwiłłowskim, czyli ogrodem zamkowym. Będzie liczył około 700 metrów długości. Tak wielka inwestycja pochłonie miliony złotych. Wiele terenów od ulicy Sportowej (nad zalewem) do Parku Radziwiłłowskiego, to prywatne działki. Ich właściciele muszą więc wyrazić zgodę na przeprowadzenie deptaka.

Prócz “spacerniaka” na terenach wokół zalewu mają powstać dwa boiska do piłki siatkowej, pole namiotowe oraz pola kwiatowe. Linia brzegowa zostanie umocniona, zbiornik oczyszczony, a instalacja elektryczna, która zasilać będzie chociażby system oświetleniowy, zostanie zbudowana od zera. Projekt zakłada także zazielenienie terenów zalewu, co oznacza duże uatrakcyjnienie go w oczach nie tylko turystów, ale też mieszkańców Szydłowca.

To jest w zakresie pierwszego etapu realizacji – mówił Ludew o wymienionych wyżej pracach.

Modernizacja zalewu ma potrwać do końca maja 2018 roku. Gmina na tak wielką inwestycję zaplanowała 12 miesięcy – projekt rozpoczął się w czerwcu 2017.

zalew szydłowiec infografika

Gminny Program Rewitalizacji w latach 2016-23

Plan odnowienia i poprawienia stanu zalewu był jednym z projektów Gminnego Programu Rewitalizacji w latach 2016-23. W ubiegłym roku Gmina złożyła odpowiedni wniosek o dofinansowanie, który został rozpatrzony pozytywnie. Jak informował burmistrz Szydłowca, pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu, zalew zyska zupełnie nowy wygląd, a co za tym idzie – jakość.

Przez lata tereny wokół zalewu nie były dobrze wykorzystane, a sam zbiornik zanieczyszczony i odpychający. Kiedyś, nad zalewem działała pizzeria, która organizowała także wieczorki taneczne, na plaży w miesiącach letnich urzędował ratownik, a miejsce tętniło życiem. Dzisiaj, na jednym brzegu, a w zasadzie niewielkim jego fragmencie, znajdowała się malutka plaża, która umożliwiała rozłożenie ręczników czy wskoczenie do wody.

Mimo że do tej pory nad zalewem odbywają się festyny, które ściągają tłumy, to jest to zainteresowanie trwające dosłownie kilka godzin. Później miejsce znów pustoszeje i najczęściej można tam spotkać wędkarzy. Lata zaniedbania sprawiły, że czasy świetności szydłowieckiego zbiornika można już tylko wspominać.

Efekty modernizacji, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, mogą być fantastyczne. Jeśli uda się wykonać choćby zasadzenie drzew i pól kwiatowych, oczyścić zalew oraz umocnić linię brzegową, zbiornik już zyska zupełnie inny wygląd. I na pewno będzie zachęcał mieszkańców i turystów do korzystania z nowych inwestycji. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na realizację.

Paulina Padzik

Dziennikarka z wykształcenia i pasji. Organizatorka i prowadząca Plebiscytu Mediatory. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ