Obchody powstania styczniowego w gminie Odrzywół

, 7 lutego 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Uroczystość nawiązywała do rocznicy wybuchu powstania styczniowego z dnia 22 stycznia 1863r. oraz do bitwy pod Ossą stoczonej 10 lipca 1863r.

W sobotę, 3 lutego 2018r. odbyła się w Stanisławowie-Królówce uroczystość 155-rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uroczystość nawiązywała do rocznicy wybuchu powstania styczniowego z dnia 22 stycznia 1863r. oraz do bitwy pod Ossą stoczonej 10 lipca 1863r. przez Pułk powstańczy „Dzieci Warszawy” mjr. Ludwika Żychlińskiego oraz oddziału Władysława Grabowskiego.

Na historycznej górze przy zabytkowej kaplicy św. Marii Magdaleny o godz. 10.30 rozpoczęła się pierwsza część uroczystości, którą otworzył Wójt Gminy Marian Kmieciak. Obecni byli goście w osobach: Starosty przysuskiego Mariana Niemirskiego, przedstawiciela wojewody –  Kierownika Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztofa Murawskiego, reprezentanta Samorządu Województwa Mazowieckiego, radnego Sejmiku Zbigniewa Gołąbka,Wójta Gminy Gielniów Władysława Czarneckiego, Wójta Gminy Błędów Marka Mikołajewskiego i asystenta  Posła Dariusza Bąka Pana Bartłomieja Kowalczyka.

W uroczystości wzięła udział Dyrekcja (Anna Zbrowska, Barabara Rataj) i młodzież Publicznej Szkoły Podstawowej w Odrzywole (50 uczniów) oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kolonii Ossa oraz okoliczni mieszkańcy gminy Odrzywół.

Wójt Gminy przypomniał zdarzenia sprzed 155 lat jakie miały miejsce na Ziemi Odrzywolskiej, a szczególnie okoliczność zwycięskiej bitwy pod Ossą.  Te tragiczne zdarzenia symbolizują groby powstańcze w Ossie, Drzewicy, Stanisławowie-Królówce i okolicznych lasach.

Uroczystość wciągnięcia flagi i apel poległych poprowadził płk Ryszard Młodzianowski i kadeci ze szkoły Lipińskiej.

Modlitwę za poległych odmówił ks. Adam Łukiewicz, proboszcz odrzywolski i dziekan Dekanatu Drzewickiego.

Wystąpienia radnego Zbigniewa Gołąbka i Kierownika Krzysztofa Murawskiego nawiązywały do historii Polski. Goście wyrażali uznanie dla samorządu gminnego za kultywowanie tradycji patriotycznych i dbałość o historię lokalną. Przedstawiciele Wojewody i Samorządu złożyli wiązanki kwiatów, a młodzież z naszej szkoły zapaliła znicze.

W drugiej części uroczystości odbyła się rekonstrukcja historyczna bitwy pod Ossą przygotowana przez Wójta Gminy Mariana Kmieciaka. W rekonstrukcji wzięło udział kilka grup rekonstrukcyjnych:

– Stowarzyszenie im. Wydzielonego Oddziału mjr „Hubala” (kozacy)

– Stowarzyszenie 13 Pułku Ułanów Wileńskich z Kielc.

– Grupa rekonstrukcyjna ze Zduńskiej Woli.

– kadeci z Lipin

– grupa młodzieży z PSP Odrzywół. (Szymon Karkowski, Worach Mateusz, Parszewski Kacper i Jakub Maciągowski)

Uroczystość zakończył poczęstunek grochówką. Sobotnie uroczystości były żywą lekcją historii i patriotyzmu szczególnie dla młodych.

Autor: Andrzej Gapys
Źródło: PSP im. Jana Pawła II w Odrzywole

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ