Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 53 lata

, 14 stycznia 2019
 • 114
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  114
  Shares

Paweł Adamowicz był polskim prawnikiem, politykiem i samorządowcem. Funkcję prezydenta Gdańska pełnił od 1998 roku. W niedzielę 13 stycznia został kilkukrotnie ugodzony nożem podczas finału WOŚP. Polityk miał 53 lata.

 • 114
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  114
  Shares

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę przez nożownika w trakcie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 27-letni sprawca ugodził prezydenta kilkukrotnie nożem.

W nocy polityk przeszedł pięciogodzinną operację w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Urazy prezydenta Gdańska były bardzo ciężkie – to poważna rana serca, rana przepony oraz rany jamy brzusznej. Pawłowi Adamowiczowi przetoczono 41 jednostek krwi.

Paweł Adamowicz. Życie i polityczna kariera

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 r. w Gdańsku. Rodzice polityka wywodzili się z Wileńszczyzny, skąd jego rodzina została przesiedlona do Gdańska w 1946 roku.

Jak wspominał, rodzice pokochali swoje nowe miasto i angażowali się w jego życie, uczestniczyli m.in. w odbudowie kościoła św. Katarzyny. On sam od liceum angażował się w działania opozycji demokratycznej w PRL, zajmował się drukiem i kolportażem prasy podziemnej. Później współorganizował strajki na Uniwersytecie Gdańskim.

Po studiach pracował na Uniwersytecie, był m.in. prorektorem ds. studenckich. W 1996 roku zakończył aplikację i został radcą prawnym.

Początki działalności politycznej

„Przełom lat 80. i 90. był dla mnie czasem rozwoju aktywności politycznej. Współorganizowałem m.in. zjazdy Kongresu Liberałów i spotkania Gdańskiego Klubu Politycznego im. Lecha Bądkowskiego” – pisał o sobie.

Na początku lat 90. wchodził w skład władz Kongresu Liberalno-Demokratycznego, partii zakładanej przez Jana Krzysztofa Bieleckiego, Donalda Tuska, Janusza Lewandowskiego i Jacka Merkla.

Prezydent od ponad 20 lat

W 1990 roku po raz pierwszy został miejskim radnym z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, później przewodniczącym rady miejskiej, a w 1998 został prezydentem Gdańska. W 2002 roku był jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej.

Miał żonę i dwie córki. Gdańsk nazywał swoim ukochanym miastem.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ