Podpisano preumowę na budowę wiaduktu w Skarżysku

, 13 września 2018
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Przedstawiciele władz miasta Skarżyska-Kamiennej, powiatu skarżyskiego i województwa świętokrzyskiego podpisali preumowę na dofinansowanie do budowy zintegrowanego systemu komunikacyjnego w Skarżysku. Projekt obejmujący budowę wiaduktu nad torami otrzymał ponad 36 mln zł dofinansowania.

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Inwestycja realizowana będzie wspólnie przez miasto Skarżysko, które jest liderem projektu i powiat skarżyski.

W środę, 12 września, preumowę dotyczącą dofinansowania projektu podpisali: Jan Maćkowiak – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Konrad Krönig – prezydent Skarżysko-Kamiennej, Andrzej Brzeziński – zastępca prezydenta miasta oraz Artur Berus – wicestarosta skarżyski.

Wartość zadania to 44,5 mln zł, zaś dofinansowanie unijne to 36,7 mln zł. Wkład własny miasta i powiatu w tę inwestycję będzie wynosił 7,8 mln zł – poinformował w czasie spotkania Konrad Krönig.

Na poziomie samorządu województwa decydujemy o wydawaniu unijnych pieniędzy na najlepsze projekty. Projekt złożony przez miasto Skarżyska we współpracy ze Starostwem Powiatowym wygrał w swojej konkurencji i tego gratuluję – mówił wicemarszałek.

Wicestarosta Artur Berus również podkreślił, że ta inwestycja to kolejny owoc udanej współpracy miasta i powiatu:

Przez minione cztery lata gmina Skarżyska na bieżąco współpracowała z powiatem i wspólnie zrealizowaliśmy kilka ulic na terenie miasta – przypomniał wicestarosta, przytaczając przykłady ulic: Szydłowieckiej, Wiejskiej, Paryskiej, Ponurego.

Wiadukt będzie przebiegał od ulicy 11 Listopada do al. Piłsudskiego.

Przypomnę, że rozważaliśmy kilka różnych lokalizacji i wariantów, natomiast przedstawiana dzisiaj koncepcja jest najbardziej optymalna ze względów finansowych, a także wpisuje się w ciąg komunikacyjny naszego miasta – mówiła Monika Kocia, kierownik Biura Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta.

Budowa wiaduktu nad torami, łączącego os. Przydworcowe z Dolną Kamienną to najważniejszy, ale nie jedyny punkt całego projektu. W planach jest również zakup siedmiu nowoczesnych, ekologicznych autobusów, wdrożenie systemu informacji pasażerskiej (m.in. montaż tablic multimedialnych na wybranych przystankach autobusowych) oraz budowa ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerów miejskich.

Ta inwestycja poprawi komfort życia mieszkańców również dlatego, że będzie miała bardzo duży wpływ – przez budowę ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów czy zakup ekologicznych autobusów – na ograniczenie niskiej emisji – podkreślał Andrzej Brzeziński, zastępca prezydenta miasta.

W ramach wypożyczalni rowerów na terenie Skarżyska powstanie pięć stacji, w których będzie można dowolnie wypożyczyć i zwrócić rower.

Nasza propozycja jest taka, aby stacje były zlokalizowane przy Dworcu PKP, przy hali sportowej Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, na osiedlu Rejów na terenie Wielskiego Pieca, przy zbiorniku wodnym Bernatka oraz na Milicy. Zakładamy, że te 5 stacji będzie dysponowało 50 sztukami rowerów miejskich – wyjaśniała kierownik Biura Rozwoju Miasta.

Każda ze stacji do wypożyczania rowerów wyposażona będzie w terminal z ekranem dotykowym umożliwiający wypożyczenie roweru.

Na zakończenie spotkania prezydent Skarżyska z dumą powiedział: Przed naszym miastem duży skok cywilizacyjny. Mówimy łącznie o kilkudziesięciu milionach, które zostaną wykorzystane na rozwój infrastruktury w mieście

 

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ