Policja radzi jak zabezpieczyć dom na święta

, 28 marca 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zanim wybierzemy się na świąteczny czas poza miejsce zamieszkania, warto wcześniej pomyśleć o właściwym przygotowaniu się i zabezpieczeniu swojego domu lub posesji.

Zanim wybierzemy się na świąteczny czas poza miejsce zamieszkania, warto wcześniej pomyśleć o właściwym przygotowaniu się i zabezpieczeniu swojego domu lub posesji. Sposobem na bezpieczne pozostawienie swojego mieszkania jest skorzystanie z zabezpieczeń technicznych lub zapewnienie codziennej opieki zaufanej osoby. Najlepszym i najtańszym sposobem jest jednak zaprzyjaźniony sąsiad. Policjanci podpowiadają, o czym warto pamiętać przed każdym wyjazdem.

Dbając o własne mienie, niezmiernie ważnym elementem jest zwrócenie szczególnej uwagi na jego właściwe zabezpieczenie. Przede wszystkim poprzez dokładne zamknięcie okien i drzwi w domach lub mieszkaniach, podczas naszej nieobecności oraz stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń technicznych dostępnych na rynku, np. instalowanie systemów alarmowych, rolet antywłamaniowych, atestowanych zamków do drzwi lub klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą, co niewątpliwie przyczyni się do podniesienia poziomu naszego bezpieczeństwa. “Alarm” w postaci psa także może skutecznie przepłoszyć ewentualnych włamywaczy. Istotne jest także przełamanie anonimowości wśród mieszkańców jednego bloku lub osiedla, ustalenie zasad reagowania i wzajemnego ostrzegania się na wypadek zagrożenia. W przypadku planowanego dłuższego wyjazdu nieocenioną może okazać się pomoc zaufanego sąsiada lub członka rodziny. Podczas naszej nieobecności może on „ożywić” pusty dom lub mieszkanie, zapalając o różnych porach dnia, w różnych pomieszczeniach światło, zbierać ulotki reklamowe spod naszych drzwi czy wyjmować ze skrzynki korespondencję. Do „ożywienia” mieszkania możemy również wykorzystać „włączniki zmierzchowe” światła z ogranicznikiem czasowym. Pamiętajmy również by w sposób szczególny nie „chwalić się” swoim stanem majątkowym. Szczególnie w kontaktach z osobami, których dobrze nie znamy. Przy takich znajomościach stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i daleko idącą ostrożność rozważając zaproszenie takiej osoby do swojego domu.

Jak zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie? – Policjanci radzą:

– unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w bezpiecznych miejscach. Cenne dla Ciebie rzeczy możesz przekazać do przechowania osobom godnym zaufania;

– nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;

– zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (magnetowid, komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;

– równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Pamiętajmy, że nawet najlepiej zorganizowana, dobrze wyposażona w środki techniczne i sprawnie działająca Policja nie jest w stanie działać na rzecz bezpieczeństwa obywateli bez ich czynnego udziału i wsparcia.

Źródło: KPP Końskie

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ