„Polski Niepodległej regionu korzenie” – konferencja w opoczyńskim Muzeum

, 30 listopada 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

29 listopada w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się konferencja zatytułowana “Polski Niepodległej regionu korzenie”, zrealizowana w ramach programu wsparcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tematyka niepodległościowa dominowała podczas konferencji popularnonaukowej ,,Polski Niepodległej regionu korzenie”, która odbyła się 29 listopada 2017 r. w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Konferencja przeznaczona była dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opocznie i została zrealizowana w ramach programu wsparcia UTW przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gośćmi była także opoczyńska młodzież szkolna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Wielkiego.

Spotkanie rozpoczął wykład dr. Rafała Jaworskiego zatytułowany ,,Patriotyzm fundamentem Niepodległości”. Po nim w niezwykle ciekawy i przystępny sposób polską drogę do Niepodległości przedstawił dr hab. prof. UJK Marek Dutkiewicz w wystąpieniu “1918 – droga do Niepodległości”. W drugiej części konferencji wystąpiła dr hab. Pelagia Bojko w temacie “Tuwim i inni, czyli Niepodległość w literaturze”. Na zakończenie dyrektor opoczyńskiego Muzeum, Adam Grabski, przedstawił prezentację “Opoczno u progu Niepodległości”, w której podkreślił szczególną sytuację, jaka w latach 1915-1917 zaistniała w naszym mieście dzięki postaciom rotmistrza Henryka Mieroszewskiego oraz pułkownika Tadeusza Wiktora.

Organizatorem konferencji “Polski Niepodległej regionu korzenie” było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Filia w Piotrkowie Trybunalskim.

 

 

Autor: Wiktor Pietrzyk

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ