Problem smogu w całym kraju!
Od kilku dni jednym z najważniejszych tematów informacyjnych jest unoszący się nad polskimi miastami smog. Wg niektórych źródeł, normy zanieczyszczeń w wielu miejscach w kraju zostały przekroczone nawet o 3 tys. procent! Wbrew pozorom, za zły stan powietrza odpowiadają jednak nie spaliny komunikacyjne, lecz tzw. niska emisja pyłów pochodząca z pieców grzewczych gospodarstw domowych. Jak temu zaradzić?
Zamknięte szkoły, trudności z oddychaniem i apele lekarzy o niewychodzenie z domu – to najbardziej widoczne i „najgłośniejsze” skutki zanieczyszczonego powietrza, które od dłuższego już czasu unosi się niemal nad całym krajem. Co gorsza, obecnej sytuacji nie da się diametralnie zmienić, zachęcając ludzi do korzystania z darmowej komunikacji miejskiej, jak zrobiono chociażby w Krakowie.
Skalę tego „smogowego” problemu, jaki dotyka nasz kraj, najlepiej obrazuje ubiegłoroczny raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wg którego na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż 33 znajdują się w Polsce.
W każdym z nich poziom pyłów został przekroczony co najmniej trzykrotnie. W pierwszej trójce miast z najgorszym powietrzem w całej UE znalazły się: Żywiec, Pszczyna oraz Rybnik, w którym z powodu smogu zamknięto ostatnio na dwa dni szkoły.
– W takiej sytuacji warto zatem szukać innych rozwiązań. Takich, które przyniosą natychmiastowe efekty. Z pewnością wiele w tym względzie zależy od samorządów, które powinny skuteczniej wykrywać i karać właścicieli domów jednorodzinnych opalających swoje kotłownie toksycznymi odpadami – mówi Tomasz Matejczuk, prezes firmy Polmar, produkującej regulatory ciągu kominowego Smartflow.
SMOG w Powiecie Szydłowieckim
Liczba czujników SMOGU W SZYDŁOWCU
Swoje zapytanie skierowaliśmy do Urzędu Miasta Szydłowca oraz Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Jaka jest liczba czujników smogu na terenie miasta, gminy i powiatu? Urząd miejski odpowiada:
Na terenie zarówno Gminy jak i Powiatu nie ma żadnych czujników pomiaru smogu oraz zanieczyszczeń. Na terenie miasta są dwie stacje ostrzegawcze: przy ulicy folwarcznej oraz na budynku szkoły Jana Pawła II przy ulicy wschodniej. Istnieje ta możliwość zainstalowania takich czujników, jednak na ten moment gminy nie ma tego w planach.
Urząd Miejski w Szydłowcu odpowiedzialny za miejscowość Szydłowiec i Mały Sadek (gmina miejsko-wiejska, obejmuje wszystkie poniższe lokalizacje oraz obszar szydłowiecki). Adres Urzędu (26-500 Szydłowiec, Rynek Wielki 1) do którego trafi zgłoszenie o zanieczyszczeniu powietrza co bezpośrednio jest zagrożeniem dla ponad 19527 osób mieszkających w bliskiej lokalizacji miejscowości Szydłowiec (woj. Mazowieckie).
Jak pokazują aktualne pomiary ze strony ekoeter.pl (które nie są dokładne ze względu na brak czujników smogu na terenie powiatu) jakość powietrza jest w normie, jednak z dokładniejszych pomiarów możemy wyczytać iż teren Ziemi Radomskiej już nie jest tak bezpieczny. Z pomiarów wynika iż zawartość smogu w powietrzu i substancji zawiesistych jest wysoko ponad normę!
Mieszkańcy Szydłowca w walce ze SMOGIEM
Jeden z mieszkańców Szydłowca, Pan Marcin Nowak postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Władze miasta milczą na temat instalacji czujników smogu na terenie gminy oraz powiatu, więc Pan Marcin nie czekał i sam skonstruował prosty i efektywny czujnik smogu! Jak możemy przeczytać w jego wpisie:
Dlatego jak tylko usłyszałem o inicjatywie przeszczepienia do Polski idei obywatelskiej sieci tanich czujników Luftdaten przez fundację Koduj dla Polski, to wiedziałem, że muszę zainstalować takie urządzenie.
Brak zainteresowania tematyką smogu w Powiecie Szydłowieckim, może doprowadzić mieszkańców do poważnych chorób oraz śmierci!
Więcej na temat smogu i liczby czujników w naszym regionie znajdziecie w artykule:
Smog w Szydłowcu? Poziom zanieczyszczenia powyżej normy?
Alarm smogowy!
Polski Alarm Smogowy przedstawił w poniedziałek swą ocenę realizacji rządowego programu na rzecz walki ze smogiem (pełna informacja na stronie: www.polskabezsmogu.pl). Podczas poświęconej temu konferencji prasowej dziennikarze zapytali o samorządy, które szczególnie wyróżniają się w zmniejszaniu poziomu zanieczyszczenia powietrza. Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, wymienił trzy takie samorządy: Kraków, Rybnik i Skawinę.
– Kraków jako pierwszy w Polsce miał uchwałę antysmogową, a od 2019 r. wprowadzono zakaz spalania paliw stałych: węgla i drewna – mówił Andrzej Guła. – Ten zakaz może wydawać się kontrowersyjny, ale to miasto, ze względu na swe bardzo niekorzystne warunki wentylacyjne, położenie w niecce, nie ma wyboru. W Skawinie prowadzony jest pilotaż rządowego programu StopSmog i testuje się już tam wspieranie najuboższych w termomodernizacji. Skawina podjęła bardzo aktywne działania na rzecz walki ze smogiem, a jej władze ściśle współpracują ze Skawińskim Alarmem Smogowym. Usiadły z nim do stołu i wspólnie wypracowały coś w rodzaju kontraktu na rzecz czystego powietrza.