Promocja wspomnień dr. Leona Idaszewskiego

, 11 grudnia 2018
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

W ubiegłą niedzielę 9 grudnia w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyła się długo oczekiwana promocja niezwykłej książki dr. Leona Idaszewskiego „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina”. Książka posiada ogromną wartość historyczną i poznawczą dla Jarocina, ale co najważniejsze, również dla Opoczna.

 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Podczas II wojny światowej w Opocznie i okolicznych miejscowościach schronienie znalazło przeszło 3,5 tysiąca mieszkańców powiatu jarocińskiego wysiedlonych ze swoich rodzinnych stron przez niemieckiego okupanta. Pośród nich znalazł się również lekarz dr Leon Idaszewski, który zamieszkał w kamienicy przy Placu Kościuszki 20, gdzie kontynuował praktykę lekarską. Doktor Idaszewski zaangażował się także w miejscową działalność konspiracyjną.

W trakcie swojego okupacyjnego pobytu w Opocznie Idaszewski spisał pamiętnik, który obecnie jest dosłownie skarbnicą informacji o życiu i ludziach w przedwojennym Jarocinie i wojennym Opocznie. Znajdziemy w nim szczegółowe opisy Opoczna, ale także wnikliwe charakterystyki jego mieszkańców. W obawie przed represjami ze strony Niemców, dr Idaszewski swoje wspomnienia spisywał w formie wierszowanej, by łatwiej móc je utrwalić w pamięci. Nocami uczył się tekstu na pamięć. Tuż przed swoim aresztowaniem i wywózką do obozu koncentracyjnego, wersję papierową ukrył w pobliskim ogrodzie. Leon Idaszewski przeżył pobyt na Majdanku i w Oświęcimiu. Po wojnie wrócił do rodzinnego Jarocina, gdzie w 1947 r. udało mu się z pamięci odtworzyć wspomnienia. Po 71 latach od tego czasu oraz po 62 latach od śmierci autora, staraniem Muzeum Regionalnego w Jarocinie wspomnienia ukazały się drukiem w formie książkowej.

Niedzielnej promocji towarzyszyła także projekcja blisko godzinnego filmu dokumentalnego „Podróż do miejsc nakazanych”. Film przedstawia wspomnienia żyjących jeszcze przesiedleńców i ich rodzin, którzy w ubiegłym roku odwiedzili Opoczno i miejsca, w których mieszkali podczas niemieckiej okupacji. Autorami dokumentu są członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego „JAR” w Jarocinie przy współpracy opoczyńskiego Muzeum. „Podróż do miejsc nakazanych” będzie można już wkrótce bezpłatnie zobaczyć w Kinie Miejskiego Domu Kultury w Opocznie.

Promocję książki poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski. Uczestniczyli w niej zastępca burmistrza Jarocina Robert Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Jarocinie Rajmund Banaszyński, radny Rady Miejskiej odpowiedzialny za kontakt z miastami partnerskimi Mariusz Kaźmierczak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Sebastian Pluta, wnuk przesiedlonego z Jarocina Jarosław Szych oraz Jacek Kranz – wnuk autora wspomnień dr. Leona Idaszewskiego. Nie zabrakło również przedstawiciela Amatorskiego Klubu Filmowego „JAR” w Jarocinie Wojciecha Pietrzaka. Ze strony Opoczna władze samorządowe reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Józef Róg, sekretarz miasta Tomasz Łuczkowski oraz radni. Delegacje obydwóch miast ustaliły wspólnie rozpoczęcie procedury podpisania porozumień partnerskich.

Książkę dr. Leona Idaszewskiego „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ