Trwają prace przy przebudowie drogi wojewódzkiej 728

, 21 marca 2019
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

W ostatnim czasie mieszkańcy Radoszyc mogą zauważyć utrudnienia w ruchu na drodze 728, co jest spowodowane rozpoczęciem prac remontowych.

W listopadzie 2016 roku marszałek Adam Jarubas podpisał z dyrektorem Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – Damianem Urbanowskim umowy na pozyskanie dotacji dla 12 inwestycji, wśród których znalazła się też ta, dotycząca gruntownej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 728. Dla Gminy Radoszyce była to bardzo dobra perspektywa, gdyż obejmować miała 13 km odcinek trasy przebiegającej od krzyżówek z drogą krajową nr 74 przez Plennę, Radoszyce, Radoskę, Kapałów, Mularzów oraz Jóźwików. To Gmina Radoszyce wraz z Gminą Łopuszno wzięła na siebie dopełnienie wszelkich formalności. Zdobyliśmy niezbędną dokumentację, plany i pozwolenia. Wspólnie opracowaliśmy koncepcję, otrzymaliśmy też decyzję środowiskową i studium uwarunkowań. Warto podkreślić, iż na ten cel przeznaczyliśmy ponad 200 000,00 zł, podobnie jak gmina sąsiednia.

Zapowiadało się, że inwestycja przebiegać będzie zgodnie z planem i bez większych komplikacji. Jednak te pojawiły się już w momencie rozstrzygnięcia przetargu na realizację zadania. Pierwszy przetarg został unieważniony ze względu na niewystarczające finanse, drugi podobnie. Istniało wówczas realne zagrożenie unieważnienia inwestycji, co było dla nas nie do przyjęcia. Postanowiliśmy zrobić co w naszej mocy, aby do tego nie dopuścić. Podczas spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami zbieraliśmy podpisy pod listem intencyjnym skierowanym do Zarządu Województwa Świętokrzyskiego o zwrócenie szczególnej uwagi na problem dotyczący potrzeby przebudowy drogi 728 z uwagi na jej stan techniczny. Sejmik Województwa przychylił się do naszej prośby i zdecydował się przeznaczyć brakującą kwotę ze środków własnych.

Finał tej niełatwej drogi miał miejsce 4 października 2017 roku, kiedy na granicy gmin Radoszyce i Łopuszno została podpisana umowa na długo oczekiwaną przebudowę drogi 728. Spotkali się tam samorządowcy wojewódzcy, powiatowi i gminni, aby podpisać umowę z przedstawicielami firmy STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa, która za kwotę ponad 66 milionów złotych wykona na zasadzie zaprojektuj i zbuduj przedmiotowe zadanie.

Nowa droga będzie nieco szersza, z opaskami bitumicznymi i utwardzonymi poboczami. Ponadto powstanie ścieżka rowerowa i parkingi. Trudne i niebezpieczne skrzyżowanie zapewni rondo. Przy nowej drodze zaplanowane są także miejsca obsługi dla rowerzystów.

Źródło: radoszyce.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ