Przetargi nieograniczone – co warto wiedzieć?

, 28 marca 2019
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    4
    Shares

Gdzie nie spojrzeć, tam żurawie, dźwigi i inne maszyny niezbędne w pracach budowlanych. Budowane są domki jednorodzinne, osiedla, gmachy publiczne i biurowce. Warto skorzystać z tej dobrej koniunktury, biorąc udział w przetargach nieograniczonych. Jak się jednak do tego zabrać? O czym powinniśmy pamiętać? Jakie zasady tu obowiązują?

Rodzaje przetargów

Przetargi są jak konkursy, gdzie spośród wielu ciekawych propozycji wybiera się ostatecznego zwycięzcę – tego, który zapewni najkorzystniejsze warunki dla zamawiającego. Przetargi budowlane związane są ściśle z zamówieniami publicznymi, co dokładnie reguluje Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku (Prawo zamówień publicznych). W przywołanym zbiorze dokumentów wskazuje się na dwa rodzaje przetargów: ograniczone i nieograniczone. Te pierwsze, co zdradza nazwa, skierowane są do ściśle wytypowanych wykonawców, takich, którzy spełniają określone wymagania. Drugie zaś mają charakter otwarty, a więc składać oferty mogą wszystkie zainteresowane podmioty, co ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia nieskrępowanej konkurencyjności.

Przetargi nieograniczone – warunki wstępne

Stanowią one zresztą zdecydowaną większość zamówień publicznych. Ułatwieniem jest na pewno jednoetapowa procedura (w przeciwieństwie do przetargów ograniczonych, które przeważnie są dwuetapowe), a także warunki wstępne, jak odpowiednie kompetencje, doświadczenie budowlane potwierdzone konkretnymi realizacjami czy posiadanie specjalistycznego sprzętu – maszyn i urządzeń. Zwraca się również uwagę na kwestie podstawowe, można nawet powiedzieć, że elementarne (jak niekaralność przedsiębiorcy; niekiedy również jego pracowników), ale i też te, o których powiemy, że stanowią dodatkową wartość (stosowne certyfikaty czy uprawnienia).

Skąd dowiemy się o ogłoszonych przetargach?

  • Przetargi budowlane nieograniczone z racji swojego otwartego charakteru powinny być dostępne dla każdego zainteresowanego podmiotu, a informacja o całej procedurze – jawna. W tym kontekście szczególne miejsce zajmują zamówienia publiczne, bo obowiązek publikacji ogłoszenia o przetargu dotyczy wszystkich robót wycenionych na ponad 14000 euro. Taka informacja musi się pojawić w formie ogłoszenia w kilku miejscach – nie tylko w siedzibie zamawiającego, ale również na jego stronie internetowej oraz w Biuletynie Zamówień Publicznych.
  • A co z ogłoszeniami poniżej kwoty 14000 euro? W tej sytuacji zamawiający może samodzielnie zadecydować o tym, w jakiej formie i gdzie zamierza poinformować ewentualnych wykonawców o przetargu. Może – podobnie jak w przypadku bardziej kosztownych robót budowlanych – zamieścić taką informację m.in. na swojej stronie internetowej, ale też pójść o krok dalej, wysyłając zaproszenia imienne do składania ofert przez potencjalnych wykonawców.
  • A co ze znacznie większymi kwotami? Przy naprawdę wielkich kwotach, które przekraczają 130000 euro, musimy zatroszczyć się o publikację w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. To bardzo ważne, bo w przypadku niedopełnienia tego wymogu, nasze ogłoszenie zostanie unieważnione.

Jak składać oferty?

Marzymy o tym, by wygrywać przetargi, co zapewni ciągłość zleceń? To możliwe, ale musimy działać profesjonalnie i kompleksowo, co przede wszystkim oznacza, że zawsze składamy wszelkie –  wymagane ustawowo i określone przez inwestora – dokumenty i zaświadczenia. Nasza oferta powinna jak najbardziej zachęcić zamawiającego, więc musimy podkreślić w niej swoje usługi, kompetencje i możliwości, ale również przedstawić rzetelny, fachowy kosztorys budowy czy remontu (w zależności od tego, co wskaże inwestor). Warto wskazać doświadczenie i poprzednie realizacje – na wagę złota są referencje i pozytywne opinie poprzednich klientów.

Wyniki przetargów. Gdzie je znaleźć?

Publikowane są w Biuletynie Zamówień Publicznych, choć czasem – jeśli istnieje taki wymóg – w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Ukazują się też na stronie internetowej oraz w siedzibie jednostki, jaka organizuje przetarg. Jeśli nie zgadzamy się z rozstrzygnięciem, możemy się odwołać od decyzji. Mamy do tego prawo w kilku przypadkach, najczęściej, gdy stwierdzimy, że zamawiający naruszył przepisy prawa. W tej sytuacji instancją, która rozpatrzy nasz wniosek, jest Krajowa Izba Odwoławcza.

Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy próbować swoich sił w przetargach nieograniczonych. Jeśli jednak myślimy o sukcesie, wymagane jest poważne, kompleksowe podejście do tematu.

Tekst powstał przy pomocy https://www.oferent.com.pl.

Materiał Sponsorowany

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ