Przywracanie ceramicznej tożsamości

, 17 maja 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Przedstawiciele gminnych placówek oświatowych mieli okazję zobaczyć jak ważna jest edukacja w zakresie tożsamości związanej z płytką ceramiczną.

Opoczyńskie płytki użytkowe wielu wzorów, charakterystyczne gorseciki i iryski są na stałe wpisane w gdyński modernizm. Przewodnicy, którzy oprowadzają wycieczki turystów oraz studentów architektury po najcenniejszych zabytkach modernizmu podkreślają, że wreszcie władze Opoczna zainteresowały się tym, co pochodzi z ich miasta, a z dumą jest eksponowane przez mieszkańców Gdyni.  Postępuje przywracanie ceramicznej tożsamości miasta Opoczno.

Na początku kwietnia Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego oraz dyrektorem Muzeum Regionalnego Adamem Grabowskim udali się do gdyńskiego urzędu, konserwatora zabytków oraz do Mini Muzeum „Bankowiec” w Gdyni, którego budynek powstał w latach 1936-1939. Przed wybuchem wojny był on jednym z najbardziej luksusowych budynków mieszkalnych w mieście.

Warto zaznaczyć, że w jego podziemiach znajduje się jeden z pierwszych w Polsce parkingów podziemnych oraz w pełni wyposażony schron, w którym mieści się wyjątkowe muzeum funkcjonujące od 2009 r.

To mieszkańcy obiektu docenili jego wartość historyczną organizując własnymi środkami przestrzeń, do której trafiały przedmioty związane z okresem międzywojennym. Dla Opoczna muzeum to jest równie ważne dzięki eksponowanym w nim na każdym kroku płytkom opoczyńskiej fabryki „Dziewulski i Lange”.

Również w kwietniu zastępca burmistrza Zbigniew Sobczyk wraz z radnymi oraz dyrektorami placówek oświatowych ponowili wizytę na wybrzeżu – odwiedzając zarówno Gdańsk, jak i Gdynię.

Przedstawiciele gminnych placówek oświatowych mieli okazję zobaczyć jak ważna jest edukacja w zakresie tożsamości związanej z płytką ceramiczną – aby każdy uczeń odwiedzając zabytkowe obiekty i muzea był w stanie rozpoznać chociaż najbardziej charakterystyczne wzory.

Uczestnicy szkolenia mogli przekonać się również o tym odwiedzając nowoczesny budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie znajduje się gablota z opoczyńskimi płytkami pochodzącymi z wojskowej składnicy na Westerplatte.

Warto zaznaczyć, że ten ważny filar tożsamości Opoczna jakim jest płytka ceramiczna przypominany jest dopiero od 3 lat. Stąd między innymi nowe logo gminy nawiązujące właśnie do, charakterystycznej dla Ziemi Opoczyńskiej, płytki.

Należy podkreślić, że powstaje też specjalny album z artystycznymi zdjęciami posadzek opoczyńskiej produkcji. Rozpoczęto również współpracę z wieloma instytucjami związanymi z opoczyńskimi tradycjami m.in.: z Marią Piradoff-Link, która jest kustoszem wspominanego „Bankowca”.

Promocja naszej ceramicznej tożsamości będzie miała również miejsce w dniach 10-12 sierpnia. Wtedy właśnie w Opocznie odbędzie się wydarzenie „Opoczyńska płytka promuje łódzkie”, podczas którego nie zabraknie atrakcji dla każdej grupy wiekowej, w tym koncertów najbardziej znanych artystów.

Źródło: Miasto Opoczno

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ