Recital fortepianowy Pawła Kowalskiego – Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

, 5 października 2018
  • 46
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    46
    Shares

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza 18 października 2018 roku o godzinie 19 do szydłowieckiego zamku na recital fortepianowy „Wokół idiomu polskości. Muzyczne postscriptum”

„Wokół idiomu polskości. Muzyczne postscriptum” – recital fortepianowy Pawła Kowalskiego

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza 18 października 2018 roku o godzinie 19 do szydłowieckiego zamku na recital fortepianowy „Wokół idiomu polskości. Muzyczne postscriptum”, wpisujący się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykonawcą recitalu będzie pianista Paweł Kowalski, jeden z najbardziej wszechstronnych wirtuozów i znawca twórczości Fryderyka Chopina, komentator XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Paweł Kowalski studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver (stypendium Witolda Lutosławskiego). Występował w 40 krajach na 4 kontynentach, koncertując w największych salach koncertowych Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Ameryki Południowej. Artysta był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.

W programie szydłowieckiego koncertu pianista wykona utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i Karola Szymanowskiego.

Idiom polskości w twórczości polskich kompozytorów XIX i XX wieku i analiza jego spektrum, to temat podejmowany przez badaczy i publicystów z różnych obszarów refleksji, m.in. historyczno-kulturowych, muzycznych, językowych. Czym jest polskość w muzyce Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego? Jaka jest jej wartość estetyczna? Jakie pierwiastki ją tworzą i jakie są jej źródła? Odpowiedzi na te pytania są złożone, bo poczucie tożsamości narodowej i jej wyraz w sztuce to materia niezwykle delikatna, pochodna różnych zjawisk i kontekstów należących do świata ducha i materii. Jej naukowe „rozpoznanie” leży w gestii badaczy i wykonawców muzycznych, penetrujących różne dyscypliny wiedzy w poszukiwaniu sedna jej zjawiska, ostateczne konkluzje opatrujących często bezpiecznym znakiem zapytania. Żywe są też kwestie dotykające problemu: czym jest idiom polskości wobec europejskości? Czy jest wartością, która każe odczytywać się tylko w kontekście odrębności narodowej, czy też wpisuje się w europejskość, uzupełnia ją i wzbogaca? Pochylając się nad twórczością Fryderyka Chopina czy Karola Szymanowskiego pytanie wydaje się być retoryczne. W wypadku muzyki wybitnych kompozytorów, wysoki stopnień wyrafinowania ich języka muzycznego w połączeniu z pierwiastkami polskimi współkreuje oryginalność ich utworów, zarazem wpisując je w kulturę europejską swoją uniwersalnością, pozwalając odróżnić „polskość” od „zaściankowości”. Jak zauważył Mieczysław Tomaszewski, zarówno Chopin jak i Szymanowski, wpisali się w kulturę europejską muzyką wyrosłą z korzeni swej narodowości, a zarazem uniwersalnym językiem europejskim i środkami swego czasu.
Idiom polskości w muzyce – pomijając naukowe dywagacje, uwzględniające w zakresie tego pojęcia słowa takie jak: nostalgia, patos, bohaterstwo, tragizm, duch romantyczny itp., szeroko otwiera drzwi dla naszych subiektywnych odczuć, formułowanych w duchowym dialogu z muzyką polskich twórców, pozwalającym odnaleźć dziwnie znajome wzruszenie. Tym większe, gdy jest dyktowane wykonawczym gestem tak znakomitego i wrażliwego pianisty, jakim jest Paweł Kowalski.

Serdecznie zapraszamy na koncert.

Aneta I. Oborny – dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ