Rusza kapitalny remont biblioteki Skarżyskiej

, 21 marca 2019
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Shares

Remont biblioteki będzie kompleksową modernizację, a efekty prac będą widoczne już po wakacjach.

Remont biblioteki, a dokładnie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka już się rozpoczął. 20 marca dyrektorka biblioteki, w obecności prezydenta miasta, podpisała umowę z wykonawcą, a dzień później przekazany został plac budowy.

Wykonawcą remontu jest skarżyska firma EXPOL – BIS, która wygrała postępowanie przetargowe. Dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Iwona Kowaleska podpisała umowę z wykonawcą w obecności prezydenta miasta, Konrada Kröniga.
Dyrektorka biblioteki przypominała, że remont wykonany zostanie z dofinansowaniem, przyznanym w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Jest to kwota ponad 900 tysięcy złotych. Podziękowała także prezydentowi miasta, Konradowi Krönigowi za zabezpieczenie wkładu własnego do tej inwestycji w budżecie miasta.

Bez tego remont nie byłby możliwy – podkreśla dyr. Iwona Kowaleska.

Dzień po podpisaniu umowy dyrektorka biblioteki przekazała plac budowy wykonawcy i omówiła najważniejsze szczegóły prac, a także ich przebieg. Ekipa remontowa rozpocznie pracę już w najbliższy poniedziałek 25 marca, a remont potrwa zgodnie z umową do końca września tego roku.

Będzie to kapitalny remont, począwszy od termomodernizacji, poprzez wymianę instalacji, remont kotłowni wraz z wymianą pieca, po przebudowę pomieszczeń wewnątrz budynku – podkreśla Iwona Kowaleska, dyr. Biblioteki Publicznej.

Wnętrze biblioteki bardzo się odmieni – pomieszczenia zostaną przebudowane, pokoje biurowe będą zmniejszone, zaś pomieszczenia dla czytelników powiększone. Powstanie m.in. nowa, duża sala konferencyjna.

Po remoncie będziemy posiadali dużą, mieszczącą 150 osób salę konferencyjną. Zorganizowanie takiej sali na różne spotkania odbywające się w naszej bibliotece jest dla mnie bardzo ważne. Nie będziemy musieli już korzystać z uprzejmości Miejskiego Centrum Kultury – podkreśla dyrektorka. – Przebudowana będzie też klatka schodowa, która obecnie nie jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontujemy specjalne urządzenie, które pozwoli osobie niepełnosprawnej dostać się na górę. Również łazienkę przystosujemy do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodaje.

W czasie remontu – przez większą jego część – biblioteka będzie czynna dla czytelników. Chwilowe utrudnienia w dostępie do księgozbiorów wynagrodzi jednak nowy wygląd biblioteki.

Rozpoczęcie prac to historyczny moment. Jako bibliotekarka od zawsze marzyłam, żeby w Skarżysku powstała biblioteka z prawdziwego zdarzenia – eleganckie, atrakcyjne i przyciągające ludzi miejsce i teraz te marzenia mają szansę się ziścić. Mam nadzieję, że po oddaniu budynku po remoncie, przybędzie nam także czytelników – mówi dyr. Iwona Kowaleska.

Również prezydent Skarżyska-Kamiennej, Konrad Krönig podkreśla, że kompleksowy remont budynku głównego skarżyskiej biblioteki to bardzo dobra informacja.

Nowe wnętrza na pewno docenią czytelnicy i goście licznych spotkań autorskich i literackich. Ale nie zapominajmy, że zmieni się też wygląd zewnętrzny budynku, ponieważ przejdzie on termomodernizację. Będzie więc prezentował się estetycznie – jak na instytucję kultury przystało. Warto podkreślić, że będzie to kolejny budynek w Skarżysku, który zyska nową elewację. W minionym roku termomodernizacje przeprowadziliśmy w sześciu naszych szkołach i przedszkolach, a w przyszłym roku podobne inwestycje obejmą kolejne budynki użyteczności publicznej. Dodam przy tym, że inwestycje prowadzone są w różnych częściach miasta – nie skupiamy się jedynie na centrum Skarżyska, ponieważ zależy nam na systematycznej poprawie estetyki i rozwoju poszczególnych osiedli i dzielnic. I – jak widać na przykładzie biblioteki – staramy się inwestować w różne obszary, także w kulturę – podkreśla prezydent Konrad Krönig.

Uroczyste otwarcie biblioteki po remoncie zaplanowane jest na październik.

Źródło: um.skarzysko.pl

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ