Rocznica bitwy pod Piecykami

, 16 października 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W niedzielę 14 października, w Ruskim Brodzie odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna, upamiętniająca 74. rocznicę bitwy stoczonej 6 października 1944 roku w okolicy gajówki Piecyki przez oddział „Szarego” – gen. bryg. Antoniego Hedę z hitlerowcami.

Inicjatorem i organizatorem uroczystości jest od 24 lat Lech Madej – pełnomocnik „Szaraków” na lasy przysuskie, koneckie i szydłowieckie.

W bieżącym roku uroczystość w Ruskim Brodzie miała szczególny charakter, bowiem odbywała się w roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niedzielę Ruski Bród odwiedziło wiele osób. W uroczystej mszy świętej i spotkaniu z mieszkańcami Ruskiego Brodu uczestniczyli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko Szaracy, przedstawiciele organizacji kombatanckich z Końskich, Skarżyska-Kamiennej, Kielc, Szydłowca, Łodzi, Opoczna, Radomia, Niekłania wraz z pocztami sztandarowymi. Honorowym gościem była córka Antoniego Hedy „Szarego”, Teresa Heda-Snopkiewicz.

We wspólnej modlitwie w intencji poległych za Ojczyznę uczestniczyli mieszkańcy Ruskiego Brodu.
W imieniu  władz Przysuchy, organizatorom uroczystości: Lechowi Madejowi i Fundacji Razem podziękował Adam Pałgan Zastępca Burmistrza Przysuchy, jednocześnie przewodniczący Komitetu Obchodów na terenie Gminy Przysucha Rocznicy 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Adam Pałgan złożył hołd bohaterskim żołnierzom walczącym w obronie najwyższych wartości: zachowania godności narodu, jego wiary, kultury i tradycji.

Zaprosił też wszystkich mieszkańców na obchody Święta Niepodległości 11 Listopada, by wspólnie uczestniczyć przy odsłonięciu w miejskim parku, w Przysusze, obelisku wyrażającego wdzięczność przysuszan dla walczących za niepodległość Ojczyzny.
Po mszy i apelu poległych uczestnicy uroczystości spotkali się przy gorącym posiłku przygotowanym przez Fundację Razem.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ