Rowerem po Ziemi Szydłowieckiej

, 17 lutego 2018
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zwiedzasz Kraków i Warszawę? Zatrzymaj się po drodze w Szydłowcu! Zabytki, piękno natury i sieć szlaków rowerowych to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i odkrycie potencjału turystycznego Ziemi Szydłowieckiej.

Zwiedzasz Kraków i Warszawę? Zatrzymaj się po drodze w Szydłowcu! Zabytki, piękno natury i sieć szlaków rowerowych to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i odkrycie potencjału turystycznego całej ziemi szydłowieckiej.

Duże miasta i główne atrakcje turystyczne ulokowane na trasie S7, takie jak Kraków czy Warszawa, z pewnością mają sporo do zaoferowania i stale przyciągają tysiące turystów. Nie mniej jednak, warto czasem zejść z wydeptanych ścieżek i odkryć piękno oraz turystyczne walory mniejszych miejscowości, takich jak Szydłowiec.

Połączenie zabytków, piękna natury oraz bogatej sieci szlaków rowerowych stanowi doskonały cel zarówno dla tych, którzy chcą poznać pasjonującą historię Szydłowca, jak i miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Potencjał turystyczny Ziemi Szydłowieckiej

Bogata, sięgająca do początków XIII wieku, historia miasta sprawia, że Szydłowiec jest pełen zabytków. Odwiedzając Szydłowiec nie sposób nie zobaczyć Kościoła pod wezwaniem św. Zygmunta, słynnego Ratuszu Miejskiego czy Zamku wraz z okalającym go Parkiem Radziłowskim. Te trzy najważniejsze zabytki stanowią wizytówkę całego miasta.

Przebywając w gminie Jastrząb warto zwiedzić zabytkowy kościoł św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu. W 1434 roku biskup Zbigniew Oleśnicki przeniósł parafię do Jastrzębia z Gąsaw Rządowych, a rok później powstał drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Choć świątynia spłonęła po ponad 240 latach od jej wybudowania, dzięki staraniom i składkom parafian na miejscu spalonego kościoła powstała nowa murowana świątynia. Nowa część kościoła zaczęła powstawać dopiero w 1909 roku, a prace budowlane były kontynuowane przez kolejnych proboszczów. Obecnie kościół św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu składa się z siedemnastowiecznego prezbiterium i zakrystii oraz nawy głównej z transeptem pochodzących z XX wieku. W świątyni znajduje się również przeniesiony z kościoła w Gąsawach malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej datowany na XVI-XVII wiek.

Zwiedzając Chlewiska warto zatrzymać się w zabytkowej Hucie Żelaza wybudowanej w latach 1890 – 1892. Początkowo należała ona do rodziny Platerów, a w następnych latach dwukrotnie zmieniała właściciela. W 1940 roku huta przestała pracować, a produkcja została wznowiona w części zakładu dopiero po wojnie. Muzeum Techniki w Warszawie przejęło natomiast część, która była uważana za najcenniejszą ze względu na walory zabytkowe. Charakterystyczną cechą Huty Żelaza w Chlewiskach jest zespół wielkopiecowy, który jest jedynym tego typu obiektem w naszym kraju. W zakładzie prezentowane są wystawy stałe: “Wyposażenie mechanika huty”, ,,Najbardziej popularne samochody i motocykle XX w.” oraz wystawa maszyn do obróbki metalu.

infografika ziemia szydłowiecka rower

Podczas zwiedzania Ziemi Szydłowieckiej, obowiązkowym punktem w planie wycieczki jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W skład blisko trzynastohektarowego zespołu podworskiego wchodzą pałac, oranżeria, kaplica, oficyna, budynki gospodarcze oraz park krajobrazowy, który pełni równocześnie funkcję galerii rzeźby. Początki działalności Centrum datowane są na XIX wiek, kiedy to odbywały się warsztaty twórcze oraz ekspozycja prac artystów z Ośrodka Pracy Twórczej Rzeźbiarzy. Interesujące ekspozycje rozlokowane są na obszarze parku krajobrazowego, a w salach wystawowych co roku ma miejsce kilkanaście prezentacji.

Ziemia Szydłowiecka jednak to nie tylko zabytkowe budynki, ale także piękno otaczającej natury. Miasto położone u stóp Gór Świętokrzyskich stwarza doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku oferując sieć szlaków rowerowych.

Dlaczego warto wykorzystać potencjał turystyki rowerowej?

Statystyki związane z wykorzystaniem roweru jako środka transportu wskazują jednoznacznie na jego potencjał – 78% zapytanych Polaków korzysta z roweru codziennie lub kilka razy w tygodniu, a w okresie wiosenno-letnim średni tygodniowy dystans pokonany na rowerze to aż 60,4 km. 93%, badanych rowerzystów korzysta z roweru w celach rekreacyjnych, a ponad połowa wykorzystuje rower jako podstawowy środek transportu.

Skąd ta niemalejąca popularność? Rower to szybki środek transportu, który pozwala zaoszczędzić pieniądze, daje wolność poruszania się i zapewnia dawkę aktywności fizycznej. Polacy jeżdżą rowerem coraz chętniej również dlatego, że poprawia się stan infrastruktury rowerowej w naszym kraju. 84% polskich rowerzystów pozytywnie ocenia zmiany jakie dokonały się w tym obszarze w ciągu ostatnich pięciu lat.

A co rowerzyści cenią najbardziej?

  • sygnalizację świetlną i oznakowanie
  • długość tras rowerowych
  • oraz jakość nawierzchni

Obecny potencjał tras rowerowych Ziemi Szydłowieckiej

Znajduje się tutaj aż dziesięć szlaków rowerowych, a najdłuższy z nich ma aż 60 km. Trasy zostały wybudowane w 2007 roku przez władze oraz Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Szydłowieckiej. Przez teren powiatu przebiega również szlak Partyzancki łączący Szydłowiec, Chlewiska, Ruski Bród, Anielin oraz Inowłódz. Trasa rozpoczyna się na cmentarzu partyzanckim pod Skarbową Górą, przebiega przez lasy jodłowe Garbu Gielniowskiego oraz sosnowe bory Puszczy Pilickiej. Podczas pokonywania trasy napotkać można miejsca związane z walkami oddziałów partyzanckich z czasów II wojny światowej oraz liczne zabytki architektury obronnej i sakralnej.

Wymagana profesjonalna infrastruktura rowerowa

Turystyczne szlaki rowerowe powinny posiadać rozbudowaną infrastrukturą towarzyszącą, między innymi obiekty noclegowe przystosowane do potrzeb turystyki rowerowej. Dodatkowo należy udostępnić wypożyczalnie rowerowe, bezpieczne parkingi, transport rowerów oraz serwis.

Gdy zbudowane są poprawnie fundamenty dla turystyki rowerowej, można pomyśleć o lokalnych produktach turystycznych rozwijających się w oparciu o powstałe szlaki turystyczne.

Zwiedzanie Szydłowca i jego okolic to nie tylko świetny sposób na poznanie historii tego miasta oraz zwiedzenie licznych zabytków, ale i doskonała forma aktywnego wypoczynku, zwiedzania regionu i podziwiania otaczającej natury. Warto wykorzystać potencjał turystyki rowerowej do promocji Szydłowca i okolicznych gmin ziemi szydłowieckiej.

Współpraca: Sylwia Janisz
Zródła: http://naszosie.pl/2016/10/27/znamy-wyniki-najwiekszego-w-polsce-badania-rowerzystow/ ; http://lubimyrowery.pl/szlaki-turystyczne-przyjazne-rowerzystom-czyli-jakie/

Bartosz Kaluga

Właściciel Massive Marketing (kompleksowe usługi marketingowe). Co-Founder and CEO Sintra Consulting Poland (software house - eCommerce and Corporate Portals Development). Absolwent Transatlantic MA Program in East-Central European Studies.

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolic



Drodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ