Rozbłysły światła na polskiej choince w Watykanie

, 8 grudnia 2017
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Wczoraj po południu zapalono światełka na polskiej choince stojącej na placu Świętego Piotra. 65-letni świerk jest pierwszym drzewkiem z Polski od 20 lat.

Wczoraj o godzinie 17.35 zapalono światła na polskiej choince znajdującej się na placu Świętego Piotra. Darczyńcami drzewka są duchowni metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych. 25-metrowy świerk z Puszczy Rominckiej ubrany jest w ozdoby, które przygotowały m.in. dzieci z oddziałów onkologicznych z włoskich szpitali. Tegoroczna bożonarodzeniowa szopka została ofiarowana przez opactwo Montevergine z Kampanii. Zarówno polska choinka, jak i typowa neapolitańska szopka będą zdobiły plac Świętego Piotra do 7 stycznia.

W ceremonii przed bazyliką watykańską wzięły udział setki osób, w tym także pielgrzymi z Polski. Kardynał Giuseppe Bartello przypomniał zgromadzonym, że w obecnym 2017 roku mija 35 lat odkąd papież Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu w Watykanie. “Drzewko, pochodzące w tym roku z Polski, jest znakiem wiary tego narodu, który również przez ten gest chciał wyrazić swoją wierność Stolicy Piotrowej” – powiedział papież Franciszek.

Podczas uroczystości przemowy wygłosili także szef władz regionu Kampania, Vincenzo De Luca, który wskazał na głębokie więzi łączące Polskę i Włochy, oraz biskup ełcki Jerzy Mazur podkreślający w swoich słowach, że 65-letni świerk stanął na placu przed bazyliką po to, aby wywoływać radość w sercach. Dodał też, że tegoroczna choinka jest darem dla papieża od wszystkich Polaków. Jako pierwsze zapalono oświetlenie szopki, a następnie choinki, po czym odegrano hymn Polski. Świerk stojący na placu Świętego Piotra jest pierwszą choinką z Polski od 20 lat. Poprzednio, w 1997 roku, było to drzewko z okolic Zakopanego.

 

Źródło: PAP

Polub nas na Facebooku

Wiadomości z powiatu: szydłowieckiego, skarżyskiego, opoczyńskiego, koneckiego, przysuskiego i okolicDrodzy czytelnicy!

Wasz głos jest dla nas bardzo ważny. Chcemy pisać o rzeczach, które są najbardziej istotne dla naszej lokalnej społeczności i są wam najbliższe. Jeśli jest jakaś sprawa, historia, wydarzenie, które chcielibyście nagłośnić piszcie do nas na kontakt@odrowaz24.pl

Zachęcamy również do przesyłania do nas ogłoszeń o pracę, drobnych ogłoszeń sprzedam/kupię, oraz innych, które z miłą chęcią nagłośnimy pośród naszej rosnącej lokalnej społeczności pięciu powiatów Ziemi Odrowążów.

Czekamy na wasze informacje - Redakcja Odrowąż 24

Możesz też dodać bezpośrednio informację TUTAJ